Çayırova'da pusuya yatmak Çayırova'da pusuya yatmak

06 Haziran 2024 07:05
Pusu kime atılır? Pusuya niye yatılır?

Türk Dil Kurumu, ‘Pusuya yatmak’ deyimini, “Birine saldırmak için bir yere gizlenip beklemek” diye tanımlamış.

Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, belediye meclisinin haziran ayı olağan toplantısında kreş ücretinin 600 liradan 5 bin liraya yükseltilmesine muhalefet partilerinin meclis üyelerinden gelen tepkiler üzerine kendisinin bizzat Akse Mahallesi'nde 1 ile 1,5 saat pusuya yattığını ve gelen ailelerin zengin olduklarını gözlemlediğini, bunun üzerine bu zammı yaptıklarını söyledi.

 Ne talihsiz bir ifade!

Bir belediye başkanı halkına nasıl pusu kurar. Gizlice arabasında oturup, gelen gidene bakar, ‘Bu zengin, bu fakir’ tespitini nasıl yapar? Kişilerin zenginlik durumlarına, neye göre kanaat getirir?

Üst başlarına, kıyafetlerine mi bakar? Arabalarına mı? Yoksa pahalı çantaları mı asılı idi kadınların kollarında, nasıl anlar ?

Bir bakışta; pusuya yatarak gözlemlediğiniz kişi/kişilerin hanesine giren geliri mi hesapladınız?

Altıncı hissiniz mi var?

“Yüzde 90 çalışan aileler bırakıyor” ne demek? Kreşe çocuğunu, bir takım istisnai örnekler dışında ev kadını niye bıraksın ki. Bunu tespit etmek için, araştırmaya veya pusuya yatmaya ne gerek vardı?

Otomobilinizin içinde gizli kapaklı şekilde pusuya yatacağınıza inin arabanızdan karışın halkın arasına. Dertlerini sorun, onlarla sohbet edin. İnsanların zannettiğiniz kadar zengin olmadığını göreceksiniz.

Gelir konusunda araştırma yapacak ekibiniz mi yoktu?

 iş başa düştü, kendim gözlemleyerek tespit ederim mi dediniz?

Kreşe gelen ailelerin gelir belgelerini isteseydiniz kimseyi incitmeden sosyo- ekonomik yapıyı çıkarabilirdiniz. Bilimi kullanmak böyle bir şey.

 Kreş ücretlerine zam yapabilirsiniz. Kimsenin itirazı olmaz, 10 kat artış neyin nesidir?

CHP’li meclis üyesi Baran Aydın seçim öncesi Habertürk'teki konuşmanızda, “Kreşlerde çocuklarımızdan para almıyoruz” dediğiniz bölümü size dinletince sinirlenip, “Siz kusur arıyorsunuz” ne demek? Muhalefetin görevi hatalarınızı ortaya çıkarmak değil mi zaten ?

Bu bayram çikolata dağıtmayın, bütün kreşlerin ücretsiz olmasını sağlayın yeter.Kendi vatandaşını pusuya düşürmek doğru ve etik bir davranış değildir. Pusuya yatmak, tabirine gelen tepkilerden sonra ifadenizi geriye almanız yetmez.

 Çayırova halkından da özür dilemelisiniz.

Yoksa tarihe, “Pusucu başkan” olarak geçersiniz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X