EKAL’de coşkulu mezuniyet töreni
12 Haziran 2024 03:59

BU DÖNEM 277 MEZUN VERDİ EKAL’de coşkulu mezuniyet töreni

Çayırova’nın köklü eğitim kurumlarından Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi bu yıl 277 mezun verdi. Mezuniyet töreni YKS’ye üç gün kala okul bahçesinde gerçekleşti. Okul Müdürü Halil İbrahim Çetin mezun öğrencilerin liseye yeni başlayacaklara, okulu en iyi şekilde anlatmasını istedi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Çayırova’nın Şekerpınar Mahallesi’ndeki Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi’nin 2023-2024 eğitim öğretim dönemi mezuniyet töreninde hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı. Bu dönem 277 mezun veren lisenin mezuniyet töreni YKS’ye üç gün kala okul bahçesinde gerçekleşti. Okul Müdürü Halil İbrahim Çetin mezun öğrencilerin liseye yeni başlayacaklara, okulu en iyi şekilde anlatmasını istedi

Biyoloji öğretmeni Gözde Eroğlu ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Ömer Faruk Tuğla’nın sunuculuğunu üstlendiği, 277 mezunun diploma aldığı program Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı duruşu, akabinde

 okulun müzik öğretmeni Erkin Dertsiz nezaretinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başlardı. Ardından ilk sözü Okul Aile Birliği Başkanı Ayhan Yılmaz aldı. Yılmaz mezun gençlerden dört yıl boyunca EKAL’den aldıkları eğitim ve kültürü gittikleri üniversitelerde davranış ve başarıları ile göstermelerini, ayrıca EKAL’e önümüzdeki dönem yeni başlayacak öğrencilere liseyi en iyi şekilde anlatmalarını istedi.

EKAL Müdürü Halil İbrahim Çetin mikrofona gelirken hoparlörden, Musa Eroğlu’nun şarkısı, “Halil İbrahim”in melodisi çaldı.

Okuldaki görevinde beşinci yılına girdiğini kaydeden Çetin, mezun öğrencilerin okula ilk kayıtlarını yaptığını kaydedip, “O yüzden hem gururlu, hem üzüntülüyüm” dedi. Dört yıl boyunca kendisini hiç yalnız bırakmayan Okul Aile Birliği Başkanı Ayhan Yılmaz ve yönetimi ile velilere, maddi ve manevi anlamda yanlarında yer alan okulun servis hizmetini üstlenen Tuzla’daki Usta Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Usta’ya teşekkür eden Çetin şöyle devam etti:

“Biz proje okulu değiliz. LGS puanıyla da öğrenci almıyoruz. Ama bir kültür geliştirdik. Eğitim, kültür, sanat spor alanlarında sizlerin bizlere emanet ettiği çocukları çok saygıdeğer öğretmenlerimizle birlikte en iyi şekilde mezun etme sözü verdik, bu sözümüzü her sene yerine getirdik. Bu konuda bana destek veren idareye, öğretmenlerime şükranlarımı sunarım.

Geçen sene EKAL tarihinin en büyük başarısı sağlandı. LGS ile kayıt alınan yıllarda, 2019’a kadar iki tıp fakültesi öğrencimiz oldu. Son dört yılda 12 tıp fakültesi, diş hekimliği öğrencimiz oldu. Geçen sene üç tıp, üç diş hekimliği ve 60’a yakın mühendislik öğrencisi yetiştirdik. Bu siz velilerimizin emekleriyle oldu. Siz evlatlarınıza sahip çıktınız. Biz sadece burada abilik, ablalık yaptık. Bu sene de bu mezuniyet töreninde gördüğüm hanımefendilere, beyefendilere çok çok güveniyorum.”

YKS’ye birkaç gün kala gerçekleşen mezuniyet töreninde öğrencilere, “İnşallah gönlünüzde olan bir bölüme gidersiniz. Hayat sadece sınav değil. Sınavınız istediğiniz şekilde geçmediyse bunu ne ailenize yansıtın ne kendinize yansıtın. Hayat devam ediyor. Önce sağlık, daha iyi zamanda daha iyi yerlere gidersiniz” diyen Çetin velilere de, “Çocuğunuz sınavda stresli veya rahatsız olabilir. ‘Şunun evladı bunu yapmış, bunun evladı bu puanı almış sen diye almadın gibi’ söz kullanmayınız” dedi.

Mezun öğrencilerden, EKAL’e yeni başlayacak öğrencilere liseyi davranışları ile en iyi şekilde tanıtmalarını isteyen Çetin, “ Son sözüm, iyi ki sizler EKAL’in öğrencileri oldunuz. İyi ki ben müdürünüz oldum. Sizleri gerçekten çok seviyorum. Kendinize çok iyi bakın. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah’a emanet olun” diyerek tamamladı.

Okulun coğrafya öğretmeni Deniz Karakol da duygu yüklü konuşmasında şunları kaydetti: “Değerli gençler. Konuşmaya değerli diyerek başlıyorum. Çünkü sizler artık sevilesi yılları çoktan geride bıraktınız. Sizler çok değer verdiğim ülkenin sağlığına müdahale edecek sağlıkçılar, yeni tasarımlarına imza atacak mühendisler, politik ilişkileri belirleyecek siyasalcılar, geleceği yetiştiren öğretmenler olacaksınız.

Neden formayla gelmedin, neden makyaj yaptın, neden geç kaldın’ gibi sözleri duyduğunuzda çok sıkıldığınızı ve bizi eleştirdiğinizi biliyoruz. Ama emin olun ki arkadaşlar şunu da biliyorum. EKAL kültürü adı altında yaratmaya çalıştığımız bu iklim, tabi ki sizin emeğinizle oluştu.

Siz güzel hanımlar. Ayakları üzerinde duran, Atatürk ilkeleri üzerinde yürüyen ve güpgüçlü kadınlar olacaksınız. Ve siz beyler. Kadınlara, çocuklara, hayvanlara saygı duyan seven vicdanlı birer bireye dönüşeceksiniz. Yolunuz her daim açık olsun. Ve sizleri bir şiirle uğurlamak istiyorum.

Gitmek cesaret ister ufaklık / Gideceğin yer neresi olursa olsun / Sevdiklerinle arana mesafe girince / Varış yerinin hiçbir anlamı kalmaz / Vedalaşmakta zor iştir, biliyor musunuz / Gittikçe uzaklaşırlar gözden gönülden / Uzaklaşır belki arkanda bıraktıkların / O zaman anlarsın işte / Vedalaşmak asıl kalana değil gidene zor gelir

2023 – 2024 eğitim öğretim dönemi birinciliğini 96.60 not ortalaması ile Şeyma Ören, ikinciliğini 95.37 not ortalaması ile Çağdaş Gülsolmaz, 95.01 not ortalaması ile Yağmur Ceyran edindi. İlk üçe mezuniyet belgeleri ve onurlukları Okul Müdürü Ayhan Yılmaz, Okul Aile Birliği Başkanı Ayhan Yılmaz ve Usta Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Usta tarafından takdim edildi.

Okul birincisi Şeyma Ören, “Hayatımın yeni bölümüne başlamanın heyecanını yaşarken aynı zamanda okulumdan ve arkadaşlarımdan ayrılacak olmanın üzüntüsü içindeyim. En hareketli ve dolu dolu yaşadığımız bu yıllarda bizim için çalışıp çabalayan öğretmenlerimize hakkını ödeyemem” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Lise, hayatımızın belki de en kısa yolculuklarından biriydi. Ama bize bir daha yaşayamayacağımız deneyimleri tattırdı. Bu yüzden gelecek yıllarda mezun olacak arkadaşlarım, okulda geçirdiğiniz her anın kıymetini bilin. Oturduğunuz sıra ve sınıfların hakkını verin.

Ve buradan mezun olacak her arkadaşıma önümüzdeki sınav başta olmak üzere hayatlarının kalanında başarılar dilerim.

Son olarak tüm arkadaşlarıma, öğretmenlerime, aileme kısacası bu yolculukta yanımda olan herkese teşekkür ederim.”

Şeyma Ören’e liseden mezun olduğu mutlu gününde anne babası Nursel – Orhan Ören ile kardeşi Amine de eşlik etti.

Mezuniyet töreninde okula bu dönem sportif faaliyetlerde ödüller kazandıran Ege Dikbıyık, Döndü Nur Gökalp, Sıla Topçu, Yusuf Selim Şentürk, Emin Dağcı, Halit Yusuf Görgülü, Rabia Özkanlı, Sena Nur Ay, Mert Yavuz, Meltem Meriç, Yüsra Altındal ve Sedef Kanburtaş’a onurlukları lisenin beden eğitim öğretmenleri Fitnet Kılıç ve Ozan İnan ile müdür yardımcısı Erol Aslan;

Resim, Müzik ve Edebiyat alanında ödüller kazandıran Salih Hafız Özdemir, Semanur Tunç, Yağmur Ceyran, Eylül Balım Semin, Kerem Saraç, Melike Alemin ve Ayşe Dila  Çağdaş’a onurlukları edebiyat öğretmeni Birol Yüksel, müzik öğretmeni, Erkin Dertsiz ve görsel sanatlar öğretmeni Seval Karabina ve ile müdür yardımcısı Serkan Uygun;

Sınıf başkanları Nisanur Öztürk (12/A), Mert Ali Şahin (12/B), Nisa Bakırcı ve Duygu Bal (12/C), Merve Turan (12/D), Emircan Çiçekçi (12/E), Metin Demirel (12/F), İsmail Bitirgiç (12/G) ve Asu Nil Adanalı’ya (12/H) onurlukları Okul Müdürü Halil İbrahim Çetin ve edebiyat öğretmeni Harun Özdemir tarafından takdim edildi.

Okul birincisi Şeyma Ören’in şeref kütüğüne yıldızını çakmasının ardından Ören ile birlikte okul ikinci ve üçüncüleri Çağdaş Gülsolmaz ve Yağmur Ceyran bayrağımız ile birlikte okul sancağını ve meşalesini 11’nci sınıf öğrencileri Erkan Kınalı, Yasin Menal ve Ela Savaş’a teslim etti.

Mezuniyet töreninde sunumu üstlenen Biyoloji öğretmeni Gözde Eroğlu ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Ömer Faruk Tuğla’ya son iki yıldır bu görevi üstlendiklerinden ötürü Okul Müdürü Halil İbrahim Çetin tarafından hazırlanan onurluk takdim edildi. Çetin törenin sonunda bir sürprizi de mezun öğrencilere yaparak tüm devamsızlıkların silindiğini kaydetti. Okul bahçesindeki tören müzik eşliğinde eğlence ve dört yıllık eğitim dönemi arkadaşlığının ardından yolları ayrılan mezunların günün anısına hatıra fotoğrafları çektirmesiyle sona erdi.

Güncelleme: 12 Haziran 2024 04:01
BENZER HABERLER
X