Hüseyin Cebe’nin adı parkta yaşayacak
08 Haziran 2024 05:04

BELEDİYE, BM'DE ÖNERİLİNCE PAS GEÇMEDİ! Hüseyin Cebe’nin adı parkta yaşayacak

2007’de görev yaptığı okulda meslektaşı tarafından katledilen öğretmen Hüseyin Cebe’nin adı şehit edilişinin 17’nci yılında, Darıca’da parka verilecek. Sendikanın başvurusuna yanıt vermeyen Darıca Belediyesi, CHP Grubu’nun önergesini önce gündeme aldı. Sonra oy birliğiyle onadı

Aktan Uslu Tüm haberleri

Darıca’da 02 Nisan 2007’de görev yaptığı okulda meslektaşı tarafından katledilen öğretmen Hüseyin Cebe’nin adı şehit edilişinin 17’nci yılında, Darıca’da parka verilecek. Sendikanın başvurusuna yanıt vermeyen Darıca Belediyesi, CHP Grubu’nun önergesini önce gündeme aldı. Sonra oy birliğiyle onadı

CHP Grubu adına Can Bulut Yılmaz tarafından verilen önergede; 02 Nisan 2007’te meslektaşı tarafından görev yaptığı Süreyya Yalçındönemin- İlköğretim Okulu’nda, teneffüste ve öğrencilerinin gözü önünde öldürülen Hüseyin Cebe’nin isminin bir cadde, sokak ya da parka verilmesi önerildi. Önergede, “Hüseyin Cebe’nin isminin yaşaması, öğretmenlere uygulanan şiddet durumlarının tavan yaptığı günümüz koşullarında da önem taşımaktadır” denildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik de Darıca’da kısa bir süre önce aynı gün içinde *iki öğretmene şiddet vakasının yaşandığını hatırlattı. Çelik, “Öğretmenlerin yaşam tehdidi altında olmamaları bizim için önemli. Bu konuda birlikte hareket edelim” diye konuştu.

(*Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’ndaki kamuya yansıdı. Deniz Yıldızları’ndaki örtbas edildi. Basında sadece Gebze Emek yazdı)

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, CHP’nin bu önergesinde pozitif tutum takındı. “Hüseyin Cebe’nin isminin bir parka verilmesinde hemfikiriz” diyen Bıyık belediye tarafından yapılan, henüz isimlendirilmeyen parklar olduğunu belirtti. Cebe’nin isminin görev yaptığı okula en yakın mesafede bir parka verilmesinin mümkün olduğunu söyledi. CHP’nin bu önergesinin önce gündeme alınması, ardından içeriği oy birliğiyle kabul edildi. Cebe’nin isminin hangi parka verileceğini Hukuk Dilekçe ve İsimlendirme Komisyonu belirleyerek meclis onayına sunacak. 

EĞİTİM-SEN DARICA BELEDİYESİ’NE DE

BAŞVURMUŞ, OLUMLU YANIT ALAMAMIŞ

Öte yandan Darıca Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısını Hüseyin Cebe’nin üyesi olduğu Eğitim-Sen Kocaeli 2 No’lu (Gebze) Şube Başkanı Doç.Dr.Savaş Karabulut, şube yürütme kurulu üyesi Remzi Kaya ile birlikte takip etti.

Karabulut meclis toplantısı sonrası Evrensel Gazetesi Gebze Muhabiri Hasret Gültekin Kozan’a yaptığı değerlendirmede bu öneriyi bir süredir dillendirdiklerini belirtti. Karabulut,  “2007 yılında okulunda katledilen eğitim emekçisi, üyemiz Hüseyin Cebe için Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi ve Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk, dilekçe yazdık. Başvurumuzda ilgili kurumlara, 'Cadde, sokak, bulvar' ve Milli Eğitim Müdürlükleri ve diğer birimlere ise 'okul, sınıf, laboratuvar, kütüphane veya genel olarak bir eğitim kurumuna' Hüseyin Cebe isminin verilmesini talep etmiştik. Başvurularımıza bugüne kadar ne yazık ki olumlu bir yanıt verilmedi.

Bu süreçte CHP Darıca İlçe Başkanlığı başvurularımızın yanıtsız kalmasına binaen sessiz kalmayarak, belediye meclisine yazılı önerge sundu, konuyu gündeme taşıdı. Meclis tarafından da oybirliğiyle komisyon ve hukuk birimine sevk edildi. Bu durum biz eğitim ve bilim emekçilerini, 2007 yılından beri Hüseyin öğretmenimizin ismini sadece anmak için değil, yaşatmak için verdiğimiz mücadelede bir nebze olsun umutlandırdı" diye konuştu. 

VALİLİĞİN, EĞİTİM ŞEHİTLERİNDE

AYRIM YAPMAMASINI DİLİYORUZ

 Önümüzdeki yıl Hüseyin Cebe öğretmenin anmasının isminin verildiği bu parkta yapılabileceğini ifade eden Karabulut, "Gönlümüz bir eğitim emekçisi/şehidinin isminin bir eğitim kurumuna verilmesiydi ancak en azından seneye öğretmenimizin adının verileceği parkta anmaya gidebileceğiz. Umut ediyoruz ki; Milli Eğitim ve Valilik makamı da sendikalar arasında veya eğitim şehitleri arasında bir ayrım yapmaksızın, kamuya hizmet eden, şiddete maruz kalan, hayattan koparılan eğitim emekçimizin isminin bir eğitim kurumuna verilmesi yönünde olumlu bir adım atacaktır" dedi.

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 08 Haziran 2024 05:09
BENZER HABERLER
X