Öğrenciler ölürken “Yönetmelik” denmemişti
13 Haziran 2024 06:20

ALAETTİN KURT’TA 28 ŞUBAT ÖTESİ… Öğrenciler ölürken “Yönetmelik” denmemişti

Gebze Alaettin Kurt AL’nin mezuniyet törenine kız öğrenciler kıyafetleri yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle alınmadı. Eğitim-İş uygulamanın 28 Şubat’ı anımsattığını söyledi. Bir öğrenci velisi aynı okul idaresinin servis kazasında öğrencileri ölürken yönetmelik demediğini hatırlattı

Aktan Uslu Tüm haberleri

Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nin mezuniyet törenine bazı kız öğrenciler kıyafetleri yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle alınmadı. Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada uygulamanın 28 Şubat’ı anımsattığı kaydedildi. Bir öğrenci velisi aynı okul idaresinin servis kazasında öğrencileri ölürken yönetmelik demediğini hatırlattı. Öte yandan vaka kamuoyuna Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube tarafından dün gece 23.30 sularında duyurulurken iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi’nce de haber yapıldığı görüldü. Okuldaki engellemeye dair görüntüler sosyal medya paylaşımları ile yayılırken bir öğrenci velisinin aynı okulda dönemin idaresince, 2021’de öğrencilerinin can verdiği servis kazasının ardından yönetmelik demediğini hatırlattı. Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube tarafından konuya dair yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bugün (dün) Gebze, Alaattin Kurt Anadolu Lisesi’nde mezuniyet töreninde kız öğrencilerimizin kıyafetleri gerekçe gösterilerek mezuniyet törenine alınmadıkları sosyal medyada paylaşılmıştır. Sendika olarak yaptığımız araştırmada protokolün katılacağı bahane edilerek özellikle kız öğrencilerin kıyafetleri günler öncesinden görülmek istenmiş, kıyafetine onay çıkan öğrencilerin programa dahil edileceği söylenmiştir. Bugün yapılan programa da okul yönetimince kıyafeti uygun bulunmayan öğrenciler alınmayarak okul kapısı önünde bekletilmiştir.

Bu 100’ncü kuruluş yılını geride bırakan laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir uygulamadır. 28 Şubat sürecini anımsatan hatta aratmayan bu tür uygulamalar ülkenin toplumsal barışına hizmet etmeyeceği gibi yıllardır kadının kıyafeti üzerinden yürütülen anlamsız tartışma ve uygulamalara bir yenisi eklenmiştir.

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube yönetimi olarak bu olayın takipçisi olacağız. Sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın zaman geçirilmeden derhal açılmasını talep ediyoruz. Süreci kararlılıkla takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

İlk mezunlarını veren lisenin ilk mezuniyet törenine kıyafet engeli gölge vururken bir öğrenci velisi okul idaresine, “Bu okul daha iki sene önce öğrencilerin öldüğü servis kazasında yönetmelikten bahsetmiyordu. Ama şimdi kendileri yönetmelikten bahsediyor. Bu rezillik size yeter. Hocam kep at kep öğrencilerin burada” diye tepki gösterdiği görüldü.

  

Güncelleme: 13 Haziran 2024 06:23
BENZER HABERLER
X