32’si öncü 140 sendika  üyesi işten çıkartıldı
11 Haziran 2024 19:21

ESİTAŞ’TA TARAFLAR BİRBİRİNİ SUÇLADI 32’si öncü 140 sendika üyesi işten çıkartıldı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şube’nin yeni örgütlendiği, TİS görüşmesinde uyuşmazlık tutulan Esitaş Elektrik’te önce biri baştemsilci üç, ardından 137 sendikalı işçi çıkartıldı. Baştemsilci Taşdemir sendikayı, sendika da Taşdemir’i suçladı

Aktan Uslu Tüm haberleri

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şube’nin örgütlendiği, 01 Mart 2024 – 28 Şubat 2026 dönemi toplu iş sözleşmesi görüşmesinin sürdüğü Dilovası İMES OSB’deki Esitaş (Arteche) Elektrik’te bir gün içinde tamamı sendikalı, toplam 140 kişinin işine son verildi. İşyerinde uzun süre baştemsilcilik yapan, önceki perşembe günü bu görevinden alınan Yunus Emre Taşdemir şubeyi, şube Taşdemir’i suçladı. İşçiler bugün öğleden sonra da BMİS Gebze 2 No’lu Şube’nin yer aldığı binanın önünde açıklama yaptı. Detaylar şöyle…

BMİS Gebze 1’nin örgütlendiği işyerinde baştemsilci Yunus Emre Taşdemir, mart ayında da işten çıkartılmış, tüm işçilerin üretimi durdurmasının ardından geri işe geri alınmıştı. Baştemsilci Taşdemir, 10 Haziran’da bir kez daha, bu sefer isminin Tunay olduğu öğrenilen temsilci ve işçi Şenol ile birlikte çıkartıldı.

Yunus Emre Taşdemir dün fabrika önündeki açıklamasında kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde işten atıldığını belirtip, “İşten çıkartılma gerekçemiz içerideki havalandırma sorunu ve süregiden toplusözleşme görüşmeleri kapsamında rakamda, sendika ve işveren ile anlaşamamızdır. Sadece mail ile bildirilen bu kanunsuz çıkışın sonucunda sendikanın desteği olmadan kendi imkânlarımızla tepki gösteriyoruz. Onurlu mücadelemizden taviz vermeyeceğiz. Bizim mücadelemiz, onurlu bir mücadele” dedi.

 

 

Aynı günün akşamı (10 Haziran) 32’si sendikal örgütlenme komitesi içinde de yer alan tamamı sendika üyesi 137 işçinin daha işine son verildi. Yunus Emre Taşdemir, tüm işçilerin İş Kanunu’nun 49’ncu maddesine dayanarak, “Verilen işi yapmadıkları” gerekçesiyle tazminatsız şekilde işlerine son verildiğini kaydetti.

Çıkartılan işçiler bu sefer BMİS Gebze 1 No’lu Şube’nin Osman Yılmaz Mahallesi, Atatürk Caddesi, Kirmani Apartmanı’nda yer alan binası önünde açıklamada bulundu. Taşdemir burada yaptığı açıklamada, “Bizler 140 onurlu gururlu Esitaş işçileriyiz. Birleşik Metal Sendikası’nın Gebze 1 No’lu Şubesi’ne bağlı Esitaş’ta sendika ile işverenin ortak şekilde işten çıkarttığı Esitaş işçileriyiz. Haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Bizler onurlu insanlarız” görüşlerine yer verdi.

İşçiler her iki açıklamada, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Direne direne direnişten zafere”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları attı.

Yunus Emre Taşdemir, Gebze Emek’e yaptığı değerlendirmede bugün sabah saatlerinde Şube Mali Sekreteri Mahmut Polat ile görüştüklerini, Polat’ın kendisini, “İstersek 200 temsilci ile gelir, orayı dağıtırız” diye tehdit savurduğunu da iddia etti.

34 yaşında ve bekâr olduğunu kaydeden Taşdemir, Esitaş’ta bir yıl üç aydır çalıştığını, TİS’in henüz imzalanmadığını, işten çıkarmalar öncesi fabrikada 487 işçinin çalıştığını kaydetti. Sendikanın kendileriyle hiç ilgilenmediğini öne sürüp yarın sabahtan (12 Haziran) itibaren çadır kurarak eyleme başlayacaklarını, aynı zamanda bir avukatla görüştüklerini ve haklarını hukuki yoldan da arayacaklarını söyledi.

Yunus Emre Taşdemir’in iddiaları üzerine BMİS Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi’ye ulaştık. Çiftçi şunları kaydetti:

“Şube olarak Esitaş Elektrik’te örgütlenmemizi tamamladık. Yunus Emre Taşdemir de önceki perşembe gününe kadar baştemsilcimiz idi. Öncesinde; ikinci temsilci Tunay ile birlikte sendikayı tanımayacaklarını ve göndereceklerini söylediler. İşveren temsilcileri ile de görüşmeleri olmuş. Geçmişte de sendika karşıtı çalışmalarda bulunduğunu kaydedip, kendisine yer istemiş.

WhatsApp yazışmalarında da belgelidir; işçi arkadaşlara, ‘Artık sendika yok. Kendi başımıza hareket edeceğiz’ dedi.

Havalandırma ile ilgili talepleri vardı. İşveren yetkilileri ile görüşüp yapımını onaylattık. Yunus Emre Taşdemir, bir gün içinde yapılmasını istedi. Bunun teknik olarak mümkün olmadığını söyledik. Bu veya buna sebeplerle fabrikada üretimi durdurmak istedi.

Bizim anlayışımızda; TİS sürecinde TİS gerekçesiyle her türlü grev, eylem, direniş olur. Olasılıkları düşünmek gerekir. Yunus Emre Taşdemir, genel müdürle konuşarak yer pazarlığında bulunduğunu WhatsApp gruplarında da yazdı.

Toplu iş sözleşmesini aslında imzaladığımızı dahi söylemiş. Yarın (12 Haziran) arabulucu tayin görüşmesi olacak. TİS imzalandı ise, arabulucu görüşmesi olabilir mi?

Önceki pazar günü genel başkanımız Özkan Atar’ı da arayarak kendisinin taleplerinin olduğunu, işçileri istifaya davet edeceğini ve bunun bir telefonuna baktığını söyledi.  Biz de kendisini görevden aldık.

Yunus Emre Taşdemir ve beraberindeki iki kişinin işten çıkartılma gerekçesi, ambar bölümünde bir kişiyi darp etmeleridir. Bu darp, video görüntülerinde de var.

Pazartesi günü (dün) sendikadan edindiği megafon ile açıklamada bulundu. 100’ün üzerinde arkadaşı yanlarına çektiler ve bu arkadaşlar sendikamızın aksi yöndeki bütün uyarılarına rağmen üretimi durdurdu. Ve bizim de çok üzüldüğümüz şekilde, 100’ü aşkın işçinin işine son verildi.

İşten çıkartılanlar arasında bizi arayan, pişmanlığını ifade eden, avukat desteği isteyen arkadaşlar oldu. Bugün de bir avukat ile görüşmüşler. Tüm söylediklerimin gerek video kaydı, gerekse WhatsApp yazışmaları ile belgeli olduğunu, tekrarlarım.  

Sendika olarak, bizimle irtibata geçip hukuki destek isteyen herkese yardımcı olacağız. İşverene karşı yaptıkları, bizi bağlamıyor. Sendikasıyla yürüyen kim olursa, biz kimseyi yolda bırakmayız.

Sendikamız bu süreçte hiç hak etmediği şekilde mağdur edildi. Şube mali sekreterimiz Mahmut Polat’ın da Esitaş işçilerine, sözü edilen şekilde tehdit savurduğu yalandır. Arkadaşlar, temsilciler kurulu esnasında geldi. Ben de dâhil olmak üzere tehdit mesajlarını, darp edilen beyaz yakalıları gördüğümüzü söyledik. Bizi arbedeye, sıkıntıya sokmak istediler. Hiçbir zaman işçiyi işçiye kırdırmaya dair tasarrufumuz olmadı, olmaz. Bu tür oyunlara gelmeyiz.”

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 11 Haziran 2024 19:37
YORUMLAR
  • Toplam 3 yorum
İsimsiz 00:38 - 12 Haziran 2024

Sendika eğer gerçekten bizi düşünseydi sadece bir mesaj göndermek yerine olayını kamera görüntülerini vs delilleri kanıtları herzamanki toplantı yaptığımız yemekhane bölümünde projeksiyondan açar bizlere izletirdi bizde neyin yanlış neyin doğru olduğu o zaman görürdük öyle bi mesaj atmakla olmuyor o işler!!!

0 Beğenmedim
Brlursiz 23:55 - 11 Haziran 2024

Sendika yakan soyluyor bu gun Sendika yetkilileri arkafaskari tehtit etti

0 Beğenmedim
Sema 20:27 - 11 Haziran 2024

140 kişiyle gurur duyuyorum dik durduk durmaya devam edeceğiz bu habere inkar eden sendikaya disk e yazıklar olsun karakteriniz sadece palavradan ibaretsiniz sizde onur gurur yok adam olsaydınız arkamızda dururdunuz.(Ya hep beraber ya hiç birimiz.)

0 Beğenmedim
BENZER HABERLER
X