Aynı enflasyona farklı zam reva mı?
29 Ocak 2024 13:58

NASIL YANİ! 2024 EMEKLİLERİN SÜRÜNME YILI MI? Aynı enflasyona farklı zam reva mı?

Bağımsız Emekliler Sendikası, SSK ve BAĞKUR emeklileri ile memur emeklilerine farklı zam uygulamasına karşın meydana çıktı. Kocaeli Temsilcisi Selçuk Süzen, 2024’ü “Emekliler Yılı” ilan eden Erdoğan’a “Sürünme yılı mı?” diye sordu

Bağımsız Emekliler Sendikası (BES-SEN) Kocaeli Temsilciliği, Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Emekliler, "Sefalet ücreti istemiyoruz", "Emekliler adalet istiyor" ve "Emekliyi bitirdiniz" dövizleri taşıdı. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı bazında hesaplama farklılığı dolayısıyla işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin 2024 ilk yarı zammının memur emeklilerine verilecek orandan yaklaşık 12 puan daha düşük olduğunun belirtildiği açıklamada, sosyal kesimler arasındaki gelir uçurumunun giderek daha da büyüyeceği ifade edildi. Basın açıklamasına Gebze Belediyesi Bağımsız Başkan adayı Muhammet Tuluk ile birlikte ÇYDD Gebze Şube Başkanı Nurcan Çınar ve ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın da katılarak destek verdi. Başkan Süzen açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

TELAFİSİ EŞİT OLMAYACAK

"SSK ve BAĞ-KUR emeklileri her yıl ocak ve temmuz aylarında altı aylık dönemler için bir önceki altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam alırken, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme ile belirlenen altı aylık maaş artışlarına, bir önceki altı ayda uygulanan zam ile o dönemde gerçekleşen enflasyon arasındaki fark ilave ediliyor. Bu hesaplama farkı, emekli aylık artışlarında makası fazlasıyla açacak. Aynı enflasyona maruz kalmalarına rağmen farklı zam verilmesi dolayısıyla, iki kesimin gelirlerindeki aşınmanın telafisi eşit olmayacak. Altı aylık dönemlerde de aylık artışları arasındaki makas böyle giderse açılmaya devam edecek ve emekliler arasında gelir uçurumu büyüyecek" dedi.

Türkiye genelindeki emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin hayat kalitesini artırarak, rahat yaşayabilmeleri için yeni arayışlar, çözümler devreye alınmadığı sürece, bizlerinde karşı mücadelesi devam edecektir.

Kiralar çok yüksek, biz emeklilerin aldığı maaş kiralara yetmiyor. Bir emekli kirasını ödemek için tekrar bir işte çalışmaya mahkûm ediliyor. Hâlbuki biz emekliler insanca yaşamak istiyoruz. Bizler çalışmak istemiyoruz, artık yeter. Gençlerimizin önünü açmalıyız, gençlerimiz işsizlikten 'ev genci' oldular. 'Emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik' diyen Bakan Mehmet Şimşek'e buradan soruyoruz; hangi enflasyona ezdirmediniz biz emeklileri? Bizi enflasyonun altında silindir gibi ezdiniz!

Marketlere, manavlara, kasaplara yaklaşılmıyor artık. İnsanlarla dalga geçmeyi bırakın, bu zamanda 10 bin TL ile gelin sizler geçinin!

Sayın Cumhurbaşkanımız 2024 yılını emekliler yılı ilan etti. Şimdi soruyoruz neye göre ilan ettiniz? Acaba emeklilerin sürünme yılı olarak mı ilan edildi?

KABUL ETMİYORUZ

Bizler 30-35 yıl çalışarak vergilerimizi, primlerimizi hep düzenli olarak ödedik. Emekli olunca insanca yaşamak hakkımız olsun diye ama malesef geldiğimiz durum sefalet ücreti... Artık emeklilerin aklıyla alay etmeyin, bugün bu şartlarda en düşük emekli maaşları 22.000 TL civarı olmalı ki biz emekliler de biraz nefes alabilelim. 2008 öncesi aylık bağlanma oranlarından aylıklarımızın bağlanmasını istiyoruz. Anayasal hakkımız olan en düşük emekli maaşının asgari ücretin yüzde 15 üzerinde verilmelidir. Biz emekliler bu düşük ücretleri asla kabul etmiyoruz.”

Güncelleme: 29 Ocak 2024 14:00
YORUMLAR
  • Toplam 1 yorum
Veysi Arık 16:28 - 29 Ocak 2024

Emeğinize yüreğinize sağlık Selçuk başkanım.

0 Beğenmedim
BENZER HABERLER
X