Hakkımızı da işimizi de geri alacağız
06 Haziran 2024 05:39

SENDİKANIN KAPISINA DAYANDILAR Hakkımızı da işimizi de geri alacağız

Özçelik-İş Gebze’nin örgütlü olduğu, işçiye rağmen imzalanan TİS’e tepkinin 25/2’den atılan işçiler, tepkisini şube binası önünde gösterdi. Sendikalarının yanlarında durmadığını öne süren işçiler, “Hakkımızı da işimizi de geri alacağız” yazılı döviz açtı

Hasret Gültekin KOZAN / Evrensel Gebze

Özçelik-İş Gebze Şubesi'nin örgütlü olduğu Gürdesan Makine'de işçiler kendilerinden habersiz imzalanan TİS’e karşı üç gün iş durdurmuş, daha sonra 25 işçi, 25/2’den işten atılmıştı. İşten atılan işçiler Özçelik-İş Gebze Şube binası önünde toplanarak eylem yaptı. İşlerini geri istediklerini söyleyen işçiler, “Özçelik-İş yanımızda durmadı” dedi.

İşten atlan Gürdesan işçilerinin eylemine Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) de destek verdi.

İşten atılan Gürdesan Makine işçileri Özçelik-İş Gebze Şube binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Şimdiye kadar 25 işçinin İş Kanunu’nun 25/2 maddesiyle (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nedeniyle iş sözleşmesini haklı nedenle feshi) işten atıldığını söyleyen Gürdesan işçileri işten atmaların devamının geleceğini vurgulayarak yaşadıkları süreci anlattı.

 2024 Ocak ayında beri yapılacak toplu iş sözleşmesini beklediklerini, aylardır ötelendiklerini söyleyen işçiler, daha sonra arabulucunun gelerek uyuşmazlık raporu tuttuğunu örgütlü oldukları Özçelik-İş ile grev kararı aldıklarını ancak Özçelik-İş Genel Merkezi’nin sözleşmeye müdahale ederek gece yarısı imza attığını söyledi.

“SENDİKACILAR VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI”

Oysa Özçelik-İş’in süreç boyunca “İşçilere sorulmadan sözleşmeye imza atılmayacak” dediğini anlatan işçiler, “İlk yaptıkları açıklamada mevcut saat ücretlerimize yüzde 94 zam yapıldığını söylediler. Bunu sevinçle karşıladık bu bizim için büyük bir paraydı. Ancak daha yaptıkları açıklamayla yüzde 94 zammın giydirilmiş ücretlere yapıldığını söylediler. Bunun üzerine tepki gösterdik. Fabrikada çalışan 350 işçinin tamamı fabrikanın kapısının önünde bekledik iş başı yapmadık. O beklediğimiz süreçte patron ve sendikacılar bizden tezgâh başına geçmemizi böyle olursa gerekli her şeyi yapacaklarını söylediler. Sendikacılar eylem yapan işçilere bir şey olmayacağına dair söz vermişti” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Ancak sürecin böyle olmadığını iş başı yaptıktan sonra işçilerin işten atıldığını söyleyen Gürdesan işçileri, “Özçelik-İş hiçbir şekilde ne arkamızda durdu ne de yanımızda. Resmen ne haliniz varsa görün dediler. Biz işten atılan işçiler olarak hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Fabrikadaki arkadaşlarımızla da bu mücadeleyi gittiği yere kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

“BU SÜRECİ PARLAMENTOYA DA TAŞIMAK GEREKLİ”

Sürece ilişkin açıklama yapan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arzu Erkan "Toplu iş sözleşmesi özgür toplu pazarlık hakkı bütün işçilerin hakkıdır. Dolayısıyla burada engellenen işçilerin toplu pazarlık hakkıdır. Siz anayasanın size verdiği hakkı kullandınız. Dediniz ki bu toplu iş sözleşmesi bizi insanca yaşayacak koşullara eriştirmiyor. Biz insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz dediniz. Bunun karşılığı 25/2 gibi memleketin bu koşullarında tazminatsız çıkartılma oldu. Çünkü bunun sonucu aynı zamanda, işsizlik maaşı alamamanız anlamına geliyor. Aynı zamanda SGK’na 25/2 olarak bildirildiği için belki yeniden iş bulmakta da sıkıntı yaşayacağınız anlamına geliyor. Bütün bunları aynı zamanda biz hem hukuksal olarak destek vermek adına hem parlamentoda ifade etmek adına elimizden geleni de yapacağız. Bu süreci parlamentoya da taşımak gerekli" dedi.

İŞÇİNİN, “SATTI BİZİ” DEDİĞİ SENDİKA SUSKUN

Öte yandan Gürdesan’da işçilerin hayli ağır şekilde, kendilerini “satmak” ile suçladığı Özçelik-İş Sendikası’nda gerek gerek Selçuk Durmuş başkanlığındaki şube yönetimi, gerekse 20 yılı aşkın süre Gebze Şube başkanlığı yapan Şerafettin Koç’un da aralarında bulunduğu genel merkez yönetimi, bugüne kadar hiçbir açıklamada bulunmadı.

Güncelleme: 06 Haziran 2024 05:40
BENZER HABERLER
X