Hiçbiri gelmezse biz gerekeni yaparız
10 Haziran 2024 07:49

BMİS’TEN VERGİDE ADALET ÇAĞRISI… Hiçbiri gelmezse biz gerekeni yaparız

Gelirde ve vergide adalet mücadelesini sürdüren BMİS’in Genel Başkanı Özkan Atar, 1 Mayıs öncesi emek örgütlerine birleşik mücadele çağrısında bulunduklarını belirtip, “Hiç birisi sermaye karşısında gereken duruşu göstermiyorsa biz gerekeni yapacağız” dedi

Aktan Uslu Tüm haberleri

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, gelirde ve vergide adalet için geçtiğimiz yıllarda başlattığı mücadeleden geri adım atmıyor. BMİS’in Genel Başkanı Özkan Atar, Gebze 2 No’lu Şube’nin ikinci olağan kongresinde yaptığı konuşmada 1 Mayıs öncesi çok sayıda emek örgütü ile görüştüklerini belirtti. Atar, “Önlük ve flamalarımızı bir kenara bırakalım. Tek afişin arkasında 300 - 500 bin kişi bir araya gelip bu hırsızlık düzenini bertaraf edelim diye öneride. Basın yolu ile de görüşlerimizi ortaya koyacağız. Hiç birisi de sermaye karşısında gereken duruşu göstermiyorsa biz gerekeni yapacağız. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. DİSK ve BMİS emek hareketinin lokomotiftir. Bunda da öncülük edeceğiz” dedi.

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube’nin Darıca, Elit Hotel’de gerçekleşen ikinci olağan genel kurulu Şube Sekreteri Engin Kulu’nun açış konuşması ile başladı. Şubenin icraatlarını içeren 15 dakikalık slayt gösteriminin ardından divan başkanlına BMİS Genel Başkanı Özkan Atar seçildi. Atar’a divanda İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Can Emrah Ülgü, Bursa Şube Başkanı Gökhan Aydın, Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve Trakya Şube Başkanı Beyhan Vatansever eşlik etti. Kongrede divanın oluşumunun ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, DİSK’in kurucusu ve Onursal Genel Başkanı merhum Kemal Türkler ile bugüne kadar iş cinayetlerinde hayatını kaybeden tüm işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Kongreye BMİS Genel Sekreteri Ali Çeltek, Genel Mali Sekreter Ali Gündüz, Genel Örgütlenme Sekreteri Fehmi Elmacı ve Genel Eğitim Sekreteri Özkan Atmaca ile birlikte EMEP Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar ve MMO Gebze Temsilciliği Başkanı Tanfer Yeşiltepe, ilerleyen süreçte Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal ile birlikte işyeri temsilcileri ve katıldı.

FİLİSTİN’DE SOYKIRIM VAR

BMİS Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın sürece dair geniş bir değerlendirmede bulunduğu konuşmasında sözlerine İsrail’in Filistin işgaline değinerek başladı. Aydın, “Ülkemiz ve dünyamızda sular durulmuyor. ABD ve emperyalizminin savaş politikaları sürüyor. Masum insanlar savaşın karanlık gücüyle karşı karşıya. Filistin’de soykırım var. Batı devletlerinin desteğiyle de süren işgale karşı Filistin halkını direnişlerinden ötürü bir kez daha selamlıyorum” dedi. ABD ve emperyalistlerin savaş çıkmadığı sürece ayakta duramayacağını kaydeden Aydın, “Başta Ortadoğu olmak üzere ülkelerin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömürmeye çalışıyor, ddemokrasi ve insan haklar getireceğiz diye işgal ediyorlar deyip ABD’nin “Demokrasi ve insan hakları” getirdiği ülkelerin bugünkü durumlarından örnekler verdi.

 Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle beraber emekçiler ve yoksul halk yoksullaştıkça bir avuç insanın daha da zenginleştiğini belirten Aydın, “Pandemiyi fırsat bilen patronlar teşvikler alırken hükümeti de arkalarına alarak işçiler üzerindeki baskıyı artırdı. Hak arayan işçiler işten atılıp yıllarca davalarla uğraştı. Sendikalar asgari ücretin artması, vergilerin azaltılması ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in orta vadeli planının uygulamaya konulmaması için harekete geçmelidir” dedi.

 Şubenin örgütlenme çalışmaları üzerine de bilgilendirmede bulunan Aydın, Bugüne kadar getirdik. Bugünden sonra da mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Mücadele bizi çağırıyor” diye konuştu. Aydın sözlerini grevleri süren Gebze’deki Mersen ve İzmir Purmo Grup işçilerini selamlayarak tamamladı.

 SENDİKAL ÖRGÜTLÜNMEDE

EN KÖTÜ 10 ÜLKE İÇİNDEYİZ

 BMİS Genel Başkanı Özkan Atar, Gebze 2 No’lu Şube’de genel kurulun işçi sınıfının mücadelesi sürecinde çok önemli bir dönemde toplandığını hatırlatıp 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişi ve yürüyüşünün yıldönümünde olunduğunu hatırlattı.

Bir süre önce Uluslararası Çalışma Örgütü – ILO’nun Cenevre’deki toplantısına katıldıklarını belirten Atar, “Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu raporuna göre Türkiye sendikal haklarda en kötü 10 ülke arasında. 12 Eylül sonrası yerli yabancı sermayenin tahakkümü altınhdaki iktidarların bize giydirmeye çalıştığı bu deli gömleğinin, bu cenderenin sonucunda devam eden durum” bu dedi.

 DİSK Başkanlar Kurulu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr.Vedat Işıkhan ve bakanlık bürokratlarının katılımı ile gerçekleşen toplantısında vergide adaletle birlikte grev yasakları ve bundan sebep mağduriyetlerini dile getirdiklerini kaydeden Atar özetle, “Bu yasaklamalarda Türkiye’nin düştüğü durumu da ortaya koyduk. Bakan Işıkhan, sonuç alamadıkları gerekçesiyle grev yasaklamalarına artık başvurmadıklarını söyledi.  Artık devletin en tepesindeki grev yasaklarına tevessül etmediklerini söylüyorsa bu hepimizin başarısıdır” dedi.

 BMİS’in örgütlü olduğu işyerlerindeki grevlere, grev yasaklarına karşı yakın tarihte verdikleri mücadelelere değinen Atar, “Grev meraklısı değiliz. Kavel’den bu yana grevin kanunlarını çıkaran sendikanın neferleriyiz. Bizi grevlere sürükleyenlere bunu gösterdik” diye konuştu.

MESS ile son imzalanan toplu iş sözleşmesine imzasını koyan sendikanın BMİS olduğunu belirten Atar, “Biz bitti demeden TİS bitmez. Onay vermediğimiz hiçbir sözleşme imzalanamaz. O süreçte tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Devam eden grevlerimizde de en iyi sonuçları alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 Gelirde ve vergide adalet temel sloganı ile sürdürdükleri çalışmalarda yapmaları gereken daha çok iş olduğunu belirten Atar özetle, “Ekonomideki kötü gidişattan ötürü kaşıkla edindiğimizi, kepçeyle geri alıyorlar. Vergi dilimlendirmede her yıl daha yüksek vergilere maruz kalıyoruz. Kazancımızın yüzde 35’ini vergi olarak işletmeye bırakıyoruz. Ev, otomobil vergileri, KDV idi derken aldığımızın neredeyse üçte ikisini vergi olarak ödüyoruz.

 Vergi elbette ödeyeceğiz. Bu ülkenin vatandaşıyız. Ama 2023 yılının Merkez Bankası görev zararı 820 milyar Türk Lirası. Bu görev zararı kamunun ihtiyaçlarını karşılamaktan kaynaklı değil. Ödediğimiz vergileri, yabancı sermaye ve para babalarına vergi affı diye veriyorlarsa, biz buna hayır demek mecburiyetindeyiz. Bizim emeğimizi, sermayeye kaynak olarak kullanmalarına dur demek durumundayız” diye konuştu.

Vergideki adaletsizliğe ilişkin olarak bu yılki 1 Mayıs öncesi çok sayıda emek örgütü ile görüştüklerini belirten Atar, “Önlük ve flamalarımızı bir kenara bırakalım. Tek afişin arkasında 300 - 500 bin kişi bir araya gelip bu hırsızlık düzenini bertaraf edelim diye öneride. Basın yolu ile de görüşlerimizi ortaya koyacağız. Hiç birisi de sermaye karşısında gereken duruşu göstermiyorsa biz gerekeni yapacağız. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. DİSK ve BMİS emek hareketinin lokomotiftir. Bunda da öncülük edeceğiz” dedi.

Şubelerden örgütlenmeye dair daha aktif çalışmalarını isteyen Özkan Atar, “Mevcut gücümüzü katladığımızda çok daha iyi şartlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Atar, İsrail’in Filistin işgaline dair tepkisini de özetle, Başta ABD olmak üzere emperyalist haydutların arkasında olduğu İsrail’in Filistin halkına karşı yıllardır yaptığı zulme karşı Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız” dedi.

MMO VE EMEP’TEN DESTEK

Özkan Atar’ın konuşmasının ardından konuklara söz verildi. MMO Gebze Temsilciliği Başkanı Tanfer Yeşiltepe, “Mücadelenin birleşik olması gerektiğinin farkındayız. Bu kentte biz mühendislerin sorunları sizlerinkinden bağımsız değil. Biz bu süreçte önümüze, mühendislerin sendikalaşmasına yönelik hedef koyduk. Sizlerin örgütlü olduğunuz fabrikalarda TİS ile edindiğiniz kazanımlar, bizlerin de kazanımları olarak dönüyor. TİS görüşmelerinde kapsam dışı bırakılan mühendislerin de işkolundaki sendikaya üye olması için mücadelemiz sürecek” dedi.

Yeşiltepe temsilcilik olarak gerek Gebze’de iki şubesiyle yer alan BMİS’in gerekse Gebze Sendikalar Birliği’nin tüm eylemlerine destek sözü vererek, “Biz beyaz ve mavi yaka ayırımını bir kenara ittik. Bu kentte yapılacak her ne varsa, birlikte yapmaya hazırız” diye konuştu.

EMEP Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar da EMEP’in emek hareketiyle dayanışmasının süreceğini belirtti. 37 yıllık işçilik hayatı sonrası geçen yıl emekliye ayrıldığını kaydeden Akar, “Birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz. Birleşe birleşe kazanacağız” dedi.

DELEGELER TESİS İSTEYİP EĞİTİM TALEP ETTİ

Delegelere de söz hakkı verilen kongrede Mustafa Dalgalı (Yücel Boru), Fethi Duran (Arfesan), Cihan Konukoğlu (Kroman Çelik), Onur Meral (Yücel Boru), Mehtap Doğan Demir (Legrand), Enes Yiğit (Kroman Çelik), Ahmet Kaçakçı (Kroman Çelik), Murat Gündüz (Yücel Boru), Satı Yalçın (Çayırova Boru), Savaş Sünbül (Green) söz aldı. Özetle;

Fethi Duran, Onur Meral ve Cihan Konukoğlu, Gebze Bölgesi’ne sendikanın bir sosyal tesis kazandırılmasını istedi.

Cihan Konukoğlu, “Daha çok örgütlenmek için üyelerimize daha çok sendikal eğitim vermeliyiz. Örgütlü olduğumuz fabrikalarda işçi sayısı arttı ama sendikal bilinç olmadığı için eylem ve etkinliklerde çok duyarlılık göstermiyorlar” dedi.

Onur Meral, vergide adalet eylemlerinin daha etkin şekilde sürmesini isteyip üyelerle sendika arasındaki bağın artması için sendikal eğitimlerin artmasını istedi.

Murat Gündüz bu dönem içinde Özer Elektrik, Mitsuba, Teknia, Baldur, MES Makine, Kaynak Tekniği ve Farplas’ta çok mücadele etmelerine karşın toplu sözleşmeye çeviremediklerini belirtip önümüzdeki dönem yeni işyerlerini saflarına katarak büyümeyi sürdüreceklerine inandıklarını dile getirdi.

Delegeler konuşmalarında ayrıca ekonomik koşullarda eriyen ücretler, gelirde vergi adaletsizliği, sendikal örgütlenmelere değinip İsrail’in Filistin işgalini kınadı.

VEDA ETTİLER

Bu dönem şube mali sekreterliğine yeniden seçilen Kadir Gedik’in dönemi değerlendirdiği, Şube Sekreteri Engin Kulu’nun veda konuşması yaptığı kongrede Kulu ile birlikte yine emekliye ayrılan şube yöneticisi Bülent Akarsu, şube kurucu delegelerinden Murat Gündüz ve Satı Yalçın’a BMİS Genel Başkanı Özkan Atar, Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ve şube yöneticileri tarafından onurluk ve birer buket çiçek verildi.

 İLGİLİ HABERLER

Yeni yönetimde iki revize

https://l24.im/p95GB

BMİS Gebze ve Darıca’da turizm/ticaret imarlı tesis yeri arıyor

https://l24.im/oIhSnY

 

 

Güncelleme: 10 Haziran 2024 08:04
BENZER HABERLER
X