11 Haziran 2024 19:53

EĞİTİM-İŞ’TEN HUKUKİ KAZANIM "Üni"li idareciye ek ders ücreti artırımlı ödenecek

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube müdür yardımcısı olarak görevli üyesinin hakkı için açtığı davayı kazandı. Mahkeme, toplu sözleşme hükümleri kapsamında ek ders ücretinin artırımlı ödenmesini oy birliğiyle onadı

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube müdür yardımcısı olarak görevli üyesinin hakkı için açtığı davayı kazandı. Mahkeme, toplu sözleşme hükümleri kapsamında ek ders ücretinin artırımlı ödenmesini oy birliğiyle onadı. Şube Özlük Hukuk Sekreteri Çağdaş Savaş Aydemir tarafından, “Yüksek lisans yapan idarecimiz için açtığımız davayı kazandık” başlığıyla yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Müdür yardımcısı olarak görev yapan üyemiz adına yüksek lisans mezuniyeti sebebiyle toplu sözleşme hükümleri kapsamında ek ders ücretinin artırımlı ödenmesi talebiyle açtığımız davayı kazandık.

Kocaeli 1. İdare Mahkemesi kararında “…yaptığı için niteliği gereği ders görevi olmayan, bir başka deyişle fiilen derse girme imkânı bulunmayan davacı yönünden; fiilen derse girme bir koşulun aranamayacağı, okul müdür yardımcılığı görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, dolayısıyla lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri için yüksek lisans/doktora yapmış olan okul müdür yardımcılarına da ayrım gözetmeksizin artırımlı ek ders ödemesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmakla, yüksek lisans eğitimini tamamladığından bahisle ek ders ücretinin artırımlı olarak ödenmesi…”

“…davacının işlem nedeniyle mahrum kaldığı parasal hakların başvuru tarihinden itibaren işleyen yasal faizle birlikte hesaplanarak davacıya ödenmesine…” sonucuna oy birliğiyle varmıştır.

Kararın çıkmasında emeği olan Avukatımız Aylin Şengöz’ü ve üyemizi tebrik ediyoruz. Eğitim-İş olarak üyelerimizin hukuksal yönden daima yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 11 Haziran 2024 19:56
BENZER HABERLER
X