Bu hafriyat kimin?
08 Haziran 2024 05:41

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE SAHİPLENMEDİ Bu hafriyat kimin?

Darıca’daki Millet Bahçesi’ndeki çalışmalarda çok tartışılan; muhalefetin, “Ağaç” iktidarın “Çalı çırpı” dediği vakada dökülen hafriyatı Büyükşehir Belediyesi de üstlenmedi. CHP, BM’de Serkan Güven ile bir kez daha sorarken Başkan Bıyık, bir ay daha araştıracağını söyledi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Darıca’daki Millet Bahçesi yapılaşmasında “Ağaç katliamı” yapıldığı iddiası ile başlayan, Darıca BM’nin yanı sıra KBB Meclisi’nde de gündeme üstelik hayli gergin şekilde gelen vakada yeni boyut….

Darıca’daki Millet Bahçesi’ndeki çalışmalarda çok tartışılan; muhalefetin, “Ağaç” iktidarın “Çalı çırpı” dediği vakada kesilen ağaçları ve dökülen hafriyatı Büyükşehir Belediyesi de üstlenmedi. CHP, BM’de Serkan Güven ile bir kez daha sorarken Başkan Bıyık, bir ay daha araştıracağını söyledi

Darıca BM CHP Grubu adına Serkan Güven tarafından yenilenerek verilen önergede;

KBB Başkanı Tahir Büyükakın adına Genel Sekreter Yardımcısı Ali Haydar Bulut imzasıyla verilen yanıtta, “Millet Bahçesi 2’nci Kısım Yol Yapımı kapsamında iç yolların üstyapısı ve otopark çalışmaları tamamlanmış olup, ağaç çevresine tarafımızca herhangi bir dolgu yapılmamış ve hafriyat bırakılmamıştır” denildiğini aktaran Güven, “Büyükşehir’in bu açıklamasına göre ağaçlar üzerine hafriyatı Darıca Belediyesi mi dökmüştür? Bir aydır ağaçların üzerinde duran hafriyat ne zaman temizlenecektir?” diye sordu.

Darıca Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ramazanoğlu’nun da, “Ağaçların gövde kalındığı 20 santim değil. Çalı çırpı için ortalığı birbirine katıyorsunuz” türü söylemlerini hatırlatan Güven, “Özel mülk alanında dahi bir orman ağacı kesilmesi yasalar ile mümkün değilken Darıcalılar’ın kamusal alanı olan millet bahçesinde neden ağaçlarımız belediye tarafından korunmuyor?” sorusunu yöneltti.

Başkan Bıyık konuyu Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini söyleyince Güven, “Kim döktü o zaman? Bir aydır araştıracaksınız” deyince Bıyık, “Bir ay daha araştırayım” diyerek konuyu geçiştirdi.

Öte yandan Başkan Bıyık, CHP Grubu’nun soru önergelerinin bir kısmını yanıtlarken diğerlerini, daha sağlıklı bilgi vermek maksadıyla, yazılı yanıtlayacağını kaydetti. O önergeler şöyle sıralandı;

CHP Grubu adına Serkan Güven tarafından verilen;

Darıca Belediyesinde çalışan işçilerimizin geçmiş döneme ait ödenmemiş mesaileri ne zaman yatırılacaktır? Kurban Bayramımız öncesinde işçilerimizi rahatlatacak olan bayram ikramiyesinin önceden yatırılmasını talep etmekteyiz

Birol Bezirci tarafından Bayramoğlu’ndaki halk plajında yaşanan çevre kirliliğine ilişkin verilen; “Halk plajından denize akan kanallara kirli suyun karışmasının önlenmesi için herhangi bir tespit veya çalışma olmuş mudur? Halk plajına akan kanalların çıkış yönünün plaj dışına verilmesi mümkün müdür? Plajın kirliliği ile ilgili olarak vatandaşların şikâyetleri dikkate alınarak sahilin temizliği için ayrı bir birim oluşturulması mümkün müdür?”

Can Bulut Yılmaz tarafından verilen; “Darıca Kart uygulaması öncesinde şehit yakını, gazi ve engelli Vatandaşlarımıza sosyal tesislerimizde yüzde 10 indirim uygulaması yapılıyormuş. Darıca Kart sonrası da yüzde 10 indirim oranı ilaveten yapılmaya devam edilecek midir?”

Özgür Çelik tarafından verilen; “Darıca Sahil Dudayev Parkı amfi tiyatro alanın üstünde bulunan belediyemiz tarafından kiraya verilen alanların kimlere, hangi şartlarla, hangi yöntemle, ne kadar süreyle, ne kadar bedel ile ve meclis kararı olmadığına göre kimin kararıyla verildiğini merak ediyoruz”

“Darıca Belediyesi tarafından vatandaşa hizmet götürmek amacıyla kiralandığını düşündüğümüz araçların kaç adet olduğunu, hangi müdürlüklere tahsis edildiğini, ilgili müdürlük birimi altında herhangi bir personele tahsisi veya zimmet edildiği bilgisini, araç plakalarıyla beraber paylaşılmasını talep ediyoruz”

“Darıca Piri Reis’te Darıca Belediyesi’ne ve CİMER’e hisseli arsada diğer hissedarlardan izin alınmadan yapılaşma olduğuna dair şikâyette bulunulan ve şikâyetçinin haklı bulunduğu yerdeki yapıya su ve elektrik bağlanmış, hatta kapı numarası verilmiştir. Şikâyet zamanında bir olan konteyner sayısı, günümüzde üçe çıkmıştır. Bu işlemlerin hangi gerekçeyle yapıldığını öğrenmek istiyoruz”

önergeler Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve belediyenin ilgili birimlerince, yazılı yanıtlanacak.

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 08 Haziran 2024 05:43
BENZER HABERLER
X