Darıca’da tarım arazisine imar izni istendi
08 Haziran 2024 06:11

ÖNCE KBB MECLİSİ’NDE GÖRÜŞÜLECEK Darıca’da tarım arazisine imar izni istendi

Metrekareye düşen insan sayısına göre Kocaeli’nin en kalabalık ilçesi Darıca’da, 46 hektarlık tarım arazisinin imara açılması istendi. İlk KBB Meclisi’nde gündeme gelecek talebe Darıca Belediyesi Meclisi’nde CHP Grubu karşı. Bu sefer, Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık da karşı

Aktan Uslu Tüm haberleri

Bölgemiz ve yakın civarımızdan müteahhitlerin gözdesi Darıca’ya yeni bir toplu konut projesinin eli kulağında! Metrekareye düşen insan sayısına göre Kocaeli’nin en kalabalık ilçesi Darıca’da, 46 hektarlık tarım arazisinin imara açılması istendi. İlk KBB Meclisi’nde gündeme gelecek talebe Darıca Belediyesi Meclisi’nde CHP Grubu karşı. Bu sefer, Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık da karşı. Konu Darıca Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısında CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik tarafından gündeme getirildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik, Piri Reis Mahallesi’nde 46 hektarlık bir tarım alanının imara açılmasının KBB Meclisi’nde gündeme gelmek üzere olduğunu belirtip, “Darıca’da yapılaşmanın yoğun olduğu bir noktada böylesi bir yapılaşmayı uygun bulmuyoruz. Darıca’ya katkı sağlamayacak bu yapılaşma hayata geçerse trafik yoğunluğu artacaktır. Buranın imara açılmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

KBB İmar Komisyonu’nda Darıca Belediye Meclisi’nden AKP’li Ahmet Orman’ın da yer aldığını belirten Çelik, “Ahmet Orhan arkadaşımız da komisyonda konuya hassasiyetle yaklaşmalı. Kat imarının yüzde 10’dan 40’a çıkartılması söz konusu” diye konuştu. Çelik, “Bu bir vatandaş talebi ise rant vergisi çıkartılmalıdır ve fayda sağlanmalıdır. Ama biz yapılaşmaya, buranın imara açılmasına karşıyız” dedi.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, KBB İmar Komisyonu’nun CHP’lilerin de aralarında bulunduğu üyelerinin konuyu kendisiyle Darıca’ya gelerek görüştüğünü belirtti. Başkan Bıyık, “Ben de oranın imara açılmasının geleceğe ihanet olacağı kanaatindeyim. Oradan alacağımız vergi veya belediyeye destekle belki bugünü kurtarırız ama geleceği riske ederiz” diye konuştu. Yerel seçim sürecinde söylediğini, seçimden sonra yine söylemekten imtina etmeyeceğini kaydeden Bıyık, “Yüzde 40 imarla, üç dört katlı yapılara karşıyım” diye konuştu.

 

Darıca Belediye Meclisi’nde haziran ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın başkanlığında gerçekleşti. Darıca BM’nin bugüne kadarki toplantılarında gündem dışı konuşmalara ve önergelere, gündem maddeleri öncesi yer verilirdi. Bu sefer uygulama değişti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan meclis toplantısında CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik, gündeme alınmasını istedikleri önergelerin, gündem maddeleri öncesi görüşülmesini istedi. Başkan Bıyık, “Başta veya sonda görüşülmesi fark etmez” diye yanıtladı. Mecliste, dört gündem maddesinin görüşülüp karara bağlanması çok süratli oldu.

Gündemin ilk maddesinde memur kadrolarında değişiklik;

İkinci maddesinde Sırasöğütler Mahallesi’nde Darıca Belediyesi’nin de hissedarı olduğu yerin KBB iştiraki İSU’ya bir yıllığına bedelsiz tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. CHP’li meclis üyesi Turgay Kılıç, İSU’nun belediyeye fatura kestiğini hatırlattı. Tahsisin bedelliye çevrilip tahsilatın mahsuplaşma ile yapılması olasılığını sordu. Bıyık yerin yıllardır bedelsiz tahsis edildiğini kaydetti.

Gündemin üçüncü maddesinde Bayramoğlu Mahallesi’nde CHP Kocaeli eski Milletvekili Tahsin Tarhan’a ait bir yerle belediyeye ait bir yerin değer tespitlerinin ardından takası görüşüldü. Başkan Bıyık, fiyat tespitinin ardından karar ve uygulamanın encümen yetkisinde olduğunu belirtti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik konunun imar komisyonunda değerlendirilmesi gerektiğini savunup, “En azından bilgilendirilelim” dedi. Başkan Bıyık, fiyatlandırma sonrası bilgilendirme yapılacağını söyledi ancak konunun komisyonda görüşülmesi önerisini yanıtsız bırakarak “ret etti.” İlgili gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin son maddesinde Palgaz’ın yönetim kurulu toplantısında belediyeyi temsil için Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’a yetki, oy birliğiyle verildi.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, CHP Grubu’nun önergelerine geçilmeden önce belediyenin alt ve üstyapı çalışmalarına, kimi icraatlara dair bilgilendirmede bulundu. Bıyık, Erasmus projesi kapsamındaki, “Atık yönetiminde yapay zekâ” adlı projelerine AB fonlarından 100 bin Euro’ya yakın finans edinmek üzere olduklarını söyledi. Sosyal Market ve Afet Koordinasyon Merkezi’nde sona gelindiğini kaydetti. AKP ve CHP Grupları adına Enver Demirci ve Özgür Çelik’in değerlendirmelerinin ardından CHP Grubu’nun önergeleri ile meclis toplantısına devam edildi. Başkan Bıyık önergelerin bir kısmına yanıt verdi.

CHP Grubu adına Tekin Türkyücel tarafından verilen önergede Körfez, Eskihisar ve Sungurca Caddeleri’ndeki ulaşım sorunu gündeme getirildi. “Bağlarbaşı ve Fevzi Çakmak Mahallelerine ulaşımı rahatlatacak” şekilde Sungurca ve Eskihisar Caddelerinin devamında Körfez Caddesi’ne yonca tipi kavşak önerildi. Darıca Belediyesi tarafından hazırlanacak, KBB tarafından uygulanacak projeyle feribot yoluna bağlantı sağlanması istendi. Bıyık söz konusu talebin gerek kendi seçim beyannamesinde gerekse KBB’nin eylem planında yer aldığını ve plan çalışmasının bittiğini söyledi. Bu gerekçeyle önergenin meclis gündemine alınması, oy çokluğuyla ret edildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik tarafından verilen önergede ise belediye sosyal tesislerinde Darıcakart sahibi Darıcalılar’a yüzde 20 olan indirim oranının yüzde 40’a çıkartılması talep edildi. Çelik yeni tarifeye geçen ayki meclis toplantısında da ret oyu verdiklerini hatırlatıp sosyal tesislerdeki müşteri düşüşünün kendilerini haklı çıkardığını kaydetti. Çelik ayrıca bazı tesislerde self servis uygulamasının belediyenin sosyal tesisleri çalışanlarında işten çıkartılacaklarına dair kaygıya yol açtığını belirtti.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık belediye sosyal tesislerindeki fiyatların genel piyasanın yüzde 30 civarı altında olduğunu, muadili işletmelerde ise farkındalık olabileceğini belirtti. Kar amacı gütmediklerini, kaliteli malzeme ve hizmet maliyetlerini baz aldıklarını söyleyen Bıyık, yeni bir indirimin söz konusu olmadığını dile getirdi. Self servisin sadece bir işletmelerinde uygulandığını, sosyal tesislerde işçi çıkartmanın söz konusu olmadığını söyleyip, “Herkes müsterih olsun” dedi.

Özgür Çelik, Çınaraltı’ndaki çay bahçelerinde çayın 7.5 TL iken belediye sosyal tesisi Müstena’da 12 TL olduğunu ve tarifenin fotoğrafını da çekeceğini söyledi. Başkan Bıyık, İşletme ve İştirakler Müdürü Ufuk Canbaz’a da danışarak ret etti ve çayın 10 TL olduğunu öne sürdü ancak Çelik de iddiasında ısrarı sürdürdü.

Özgür Çelik tavuk menünün muadil işletmelerde 135 TL iken Darıca’da 245 TL olduğunu kaydedip, “Gittiğim belediyemiz tesislerinde müdürler ve kasa personelinin vatandaşla tartışmalarına tanık oldum. Vatandaşın, küfür ettiği durumlarda söz konusu. Fiyatlar tekrar gözden geçirilmeli” dedi. Bıyık bu talebe, “Maliyetle ilgili tekrar çalışalım. Fedakarlık yapabileceksek, yapalım” diye yanıt verdi.

CHP’nin belediye tesislerinde indirim oranının yüzde 40’a çıkarılmasına yönelik önergesinin meclis gündemine alınması, oy çokluğuyla ret edildi.

CHP Grubu adına verilen bir diğer önergede, okul binalarının depreme dayanıklılık durumları soruldu. Başkan Bıyık, Kocaeli Valiliği tarafından yürütülen çalışma kapsamında iki okulda binaların yıkılıp yerine prefabrike yapıların konulduğunu söyledi. Bıyık, detaylı yanıtı yazılı vereceklerini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik müdür atamalarına dair grup adına verdiği önergede yeni yapılanmayı, “Devam edenler”, “Yeri değiştirilenler” ve “Müdürlük görevi alınanlar” diye tanımladıklarını belirtti. Çelik konuyu özetle kişilerin psikolojisi, sosyal hakları, liyakat kriterleri üzerinden sorguladı. “Bu atamaların günde 144 bin TL harcayan Özel Kalem Müdürünüz tarafından tebliğ edilmesinin, onun diğer müdürlerden daha ayrıcalıklı mı olduğunu, hatta müdürler toplantısında başkan yardımcılarından önde oturmasından bu atamaların kendisi tarafından feodal ilişkiler çerçevesinden bakılarak yapıldığını mı anlamamızı bekliyorsunuz” diye soran Çelik ayrıca belediyenin sitesindeki müdürler bölümünde, müdürlere dair özgeçmiş bilgisinin yer almasını talep etti.

Bıyık bu önergeye verdiği yanıtta özetle, “Müdür atamalarına dair şahsımda belediye başkanını sorguluyorsunuz. Çalışma ekibini belirlemek, şahsımda belediye başkanının tasarrufundadır. Rotasyon, daha zinde tutacaktır. Rotasyonda kimsenin mezhebine, varsa arkasındakine bakmadık. Karar bana aittir. İnşallah çıta daha yükselecek. Rotasyon, herhangi bir mağduriyet oluşturmaz” diye konuştu. Bıyık, tebliğin akrabası, Darıca Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mesut Abdurrezzak tarafından yapılmasına ilişkin detay soruyu ise pas geçti.

Meclis toplantısını AKP Darıca İlçe Başkanı Köksal Şakar, CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan ve MHP Darıca İlçe Başkanı İlhan Yaşar, Eğitim-Sen Kocaeli 2 No’lu (Gebze) Şube Başkanı Doç.Dr.Savaş Karabulut da takip etti. Darıca Belediye Meclisi’nde temmuz ayı olağan toplantısı 02 Temmuz Salı günü saat 15.00’te gerçekleşecek.

Haber; Darıca Belediyesi’nin Facebook’taki ban yayınından derlenmiştir.

FOTOLAR

Darıca Piri Reis Mahallesi fotosu, anılan yeri ifade etmemektedir. Google’dan rastgele seçilen sembolik bir fotodur.

Meclis toplantısı fotoları, Gazeteci İsa Turhan’a aittir.

 

İLGİLİ HABERLER

Büyükşehir de sahiplenmedi.

Bu hafriyat kimin?

https://l24.im/u6Cm3

 

Belediye, BM’de önerilince pas geçmedi!

Hüseyin Cebe’nin ismi parka verilecek

https://l24.im/NgxMWOj

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 08 Haziran 2024 06:29
BENZER HABERLER
X