Gebze Belediyesi “Hayır” tavrında  gerekçeli karar açıklayacak
08 Haziran 2024 07:55

KROMAN ÇELİK’TEN DETAYLI RAPORU İSTEDİLER Gebze Belediyesi “Hayır” tavrında gerekçeli karar açıklayacak

Zinnur Büyükgöz, Kroıman'ın Tavşanlı’da kurmak istediği cüruf tesisine karşı belediyenin konuşulan karşı tavrını, BM’de deklare etti. Büyükgöz, neden karşı çıktıklarını detaylı izah için firmadan detaylı ÇED raporunu istediklerini söyledi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Haber dizisi: Tavşanlı – Kirazpınar /9 

Kroman Çelik fabrikasının Tavşanlı’da kurmak “Tehlikesiz Atık (Cüruf) Geri Kazanım ve Düzenli Depolama Tesisi”ne karşı olduğu konuşulan; Tavşanlı Mahallesi’ndeki ÇED toplantısında da iki bürokratı ile temsil edilerek tavrını belirgenleştiren Gebze Belediyesi’nde Başkan Zinnur Büyükgöz, gerek Kirazpınar gerek Tavşanlı’da yurttaşların içini serinletti. Büyükgöz, Gebze Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısında konunun CHP Grup Başkanvekili Ahmet Kadı tarafından meclise taşınması üzerine, “Vatandaşın nasıl sağlıklı, sıhhatli yaşaması gerekiyorsa, onunla alakalı hangi davranışı ortaya koymak gerekiyorsa biz onu koyarız. Tesise lumsuz görüş vereceğimizi beyan ettik –etmiştik-. Hepsi kayıtlarda duruyor” dedi. Büyükgöz tesise niçin “Hayır” dediklerini gerekçeleriyle izah etmek için, firmadan detaylı ÇED raporu istediklerini kaydetti.

Gebze Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı birinci oturumunda gündem maddelerine geçilmeden önce gündem dışı söz alan Ahmet Kadı tesis kurulmak istenen yerin gerek Kirazpınar’daki toplu koınutlara, gerekse Ballıkayalar’a çok yakın mesafede olduğunu kaydedip, “Tehlikesiz atık olduğu belirtilip yerin yedi katman altına gömüleceği belirtiliyor. Allah’tan tehlikesiz atık” dedi. Ereğli Demir Çelik fabrikasının benzer bir girişiminde TÜBİTAK tarafından tutulan raporda cürufun tehlikeli atık olduğuna dair tespitte bulunulduğunu kaydeden Kadı, Tavşanlı ve civarında halkın önemli kesiminin geçim kaynağı olan meyve yetiştiriciliği ile et ve süt odaklı hayvancılığın da risk altında olduğunu dile getirdi.

 

Temaslı sızmaya dair de değerlendirmede bulunan Kadı, “Tehlikesiz atığın suyla teması da hiç istenmeyen bir durum. Doğal veya doğal olmayan, yağmur suyu veya tesis kullanım atığı gibi suların sızması sonucu oluşacak temaslı suyu tutmak için bile birkaç kademeli havuz yapılmış. Bu su havuzda bekletilecek ama buharlaşma yoluyla soluduğumuz havaya karışacak. Ciddi sağlık sorunlarına yol açma ihtimali bile ürkütücü” dedi.

Tarım alanlarının ne kadar etkileneceğinin de belirsizliğine dikkat çeken Ahmet Kadı, “Bölge halkı meyve üretiminde etkili. Ama cüruf tozu tabakası rüzgârın etkisiyle oradaki floranın üzerini örtecek ve üretim kalitesini olumsuz etkileyecek. Bölge insanın sağlığı ile birlikte geçim şartları da ciddi anlamda etkilenecek” diye konuştu.

ÇED toplantısında gerek Kirazpınar gerekse Tavşanlı’dan bölge halkının sağlığı, geleceği, geçmişi isyanına tanık olduklarını kaydeden Kadı sözlerine şairane ifadelerle, “Kuzunun, kirazın, coğrafyanın, doğanın en çok da yarını ilmek ilmek ören kadınların gençlerin yanındaydık. Yanında olacağız. Biz tarafımızı belli ettik. Siz hangi tarafta olacaksınız” diye sorarak tamamladı.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz söze, “Firmanın ne avukatıyım ne de avukatlığını yaparım. Kurumsal olarak da duruşumuzu ifade ettik” diye başladı. “Vatandaş nasıl sağlıklı, sıhhatli yaşaması gerekiyorsa onunla alakalı hangi davranışı ortaya koymak gerekiyorsa biz onu koyarız. Duruşumuzda, olumsuz görüş vereceğimizi beyan ettik. Hepsi kayıtlarda duruyor” diye devam etti.

Firmanın ifadesine göre fabrikalarından günlük 5-6 kamyon cüruf çıktığını kaydeden Büyükgöz, “ÇED raporu almak istedikleri alanın 500 metre yukarısında, Ceva Lojistik’in arkasındaki kendilerine ait alanda 23 yıldan beri depolama yapmışlar. Alan 23 senede dolmuş” dedi.

Söz arasına giren Ahmet Kadı, “7 yıl kalacaklarını söyleyip aynı yerde yıllarca kalacaklar. Tartışmayalım. Siz tesise dair olumsuz bir şey söylediniz. Bu bizim için çok kıymetli. Çünkü biz şu anda köyü, florayı, tarihi konuşuyoruz. Fikir birliğimiz çok önemli. Gebze’yi sizin kadar düşünen biriyle hareket etmek bizim için de avantajlı” diye konuştu.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz firmadan detaylı ÇED raporu istediklerini belirtip, “Teknik olarak biz de neden tesise karşıyız, araştırıyoruz. 407 bin insanın belediye başkanıyım. Tabiri caizse, ‘Akıllının da deli’nin de belediye başkanıyım. Tesise karşı olsam dahi, herkesi dinleme sorumluluğum var. Biz bu vakada haklı ve doğrunun yanında olacağız. Karşı tarafı da dinlememezlik etmeyiz. Detaylı raporu getirirler. Olumsuz duruşumuzun gerekçesini teyit edelim” dedi.

Ahmet Kadı, Büyükgöz’ün son sözlerini, “İşlerin yolunda gitmediğinin farkındasınız” diye yorumladı.

 

İLGİLİ HABERLER

Tavşanlı ve Ballıkayalar gitti gidiyor

https://l24.im/c6fo

Ataşehir miyiz Atıkşehir mi? Cüruf tesisi mi Tavşanlılı mı?

https://l24.im/eVk

TÜBİTAK cürufa “Tehlikeli atık” demiş

https://l24.im/sTcHy

Kartepe’den Gebze’ye her tesis yaşamı öldürüyor

https://l24.im/N8Eu2VX

O su doğaya, o toz akciğere sızar

https://l24.im/JQ5cCxg

 Kroman’ın müteahhidi: AKP’li!

https://l24.im/fTmD

Gebze’nin kaderiyle de oynamış

https://tls.tc/Vboff

Kanserden ölüyoruz. Bu tesisi istemiyoruz

https://tls.tc/ILVTC

Maksat kömürcüler kazansın

https://www.gebzeemek.com/haber/sehir/maksat-komurculer-kazansin/983.html

İLGİLİ YORUM

Gebze’de KBB, AKP, MHP halkı gömdü. Halk da onları…

https://tls.tc/lEI7A

Foto galeri

https://tls.tc/2SVYd

 

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 08 Haziran 2024 07:59
BENZER HABERLER
X