“Olmayan bir şey aslında!”
04 Mayıs 2024 04:56

ÖMEROĞLU ASBEST VAKASINDA YAZILI KONUŞACAK! “Olmayan bir şey aslında!”

Dilovası’nda yine ve yeni bir çevre faciası, “Asbest” vakası meclis gündemine de DEM Parti Grubu önergesiyle girdi. Başkan Ömeroğlu gerek önergeye, gerekse meclis sonrası basının sorusuna “Yazılı yanıtlayacağım” derken, “Olmayan bir şey aslında!” diye ekledi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Dilovası Belediye Meclisi’nde mayıs ayı olağan toplantısının ilk oturumunda DEM Parti Grubu’nun soru önergesi ile “Asbest” vakası da yer aldı. Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu, DEM Parti Grubu’nun dört önergesine de yazılı yanıt vereceklerini belirtti. Ömeroğlu meclis toplantısının bitiminde “Asbest” vakasına dair Gebze Emek’in açıklama talebini de aynı gerekçeyle geri çevirip, “Olmayan bir şey aslında” diye konuştu.

 

DEM Parti Grubu tarafından, tüm DEM Partili meclis üyelerinin imzasıyla dört ayrı soru önergesi verildi. Başkan Ömeroğlu önergeler okunmadan, yazılı yanıt vereceklerini kaydetti. Toplantının ilerleyen bölümünde DEM Partili meclis üyeleri kamuoyunun bilmesi maksadıyla önergelerinin okunmasını talep etti. Ömeroğlu bu talebe de olumlu yanıt verince önergeler okundu.

Önergelerden ikisinde; “Dilovası Belediye Meclisleri’nin şeffaflığı için canlı yayın düşünüyor musunuz ve canlı yayın için altyapı çalışmanız var mı?” ve “Belediyenin kaç personeli, kaç iştirak şirketi var. İştiraklerde kaç kişi çalışıyor? Yeni personel alınacak mı?” soruları yöneltildi.

Bir diğer önergede geçen yılın nisan ve mayıs aylarında tutarı itibariyle ihaleye çıkılması gereken ve belediye iştiraki Dilbel tarafından yapılan konteyner alımında, adet ve meblağlarda parçalı bölünmeye gidilerek usulüne uydurulmuş doğrudan teminin uygulandığına dair iddianın doğru olup olmadığı sorulup ardından diğer sorular sıralandı:

17 Mayıs 2023 tarihli faturayla 850 bin, 23 Haziran 2023 tarihli 580 bin TL tutarındaki faturalarla;

“Doğrudan teminle alım için “parçala böl” usulüyle yapılmasına karar veren yetkililere dair idari ve adli soruşturma var mı? İşlem yapıldı mı, sonuç nedir?

Dilbel’de hangi nitelikte mal alımı gerçekleşti? Şirket bazında alım bedelleri ne kadar?

Dilbel firmasınca alınan çöp konteynerleri deprem bölgesinde nereye, kaç adet teslim edildi?”

Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu’nun yine yazılı yanıtlayacağını söylediği “Asbest” vakasına dair soru önergesinde ise şu görüşlere yer verildi:

“Basına yansıyan haberlere göre yeni başlayan bir yol çalışmasında bölgede 30 küsur yıldır göz yumulan kaçak atık tepesi tespit edilmiştir. Söz konusu alanın endüstriyel atıklarla en az 30 yıldır yasadışı bir şekilde kirletildiği, laboratuvar testlerinde biriken atıkların bina izolasyonlarında kullanılan cam yünü olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlardan alınan bilgiye göre bölgeden alınan numunelerin test edilmesiyle atık tepesinde krosidolit, krizolit ve amosit olmak üzere üç tür asbest içeren elyaflı çimento tespit edilmiştir.

The Black Sea adlı medya organının haberine göre yasadışı atık sahasının kaynağına ilişkin kanıtlar, Türkiye’nin ilk camyünü yalıtım malzemeleri üreticisi, 1965’de Dilovası’nda fabrika açan İzocam’ı işaret etmektedir.

Aynı haberde İzocam’ın günümüzde Fransız Saint-Gobain ve Kuveytli Alghanim Industries şirketlerine ait olduğu belirtilmiştir.

Söz konusu yayın organının eski şirket çalışanları ve yöre halkıyla gerçekleştirdiği görüşmede, şirketin fabrika atıklarını 1980’lerde düzenli olarak kasabanın tepelerine döktüğünü ifade etmişlerdir.

Gelinen aşamada söz konusu atık tepesinde yapılan yol çalışmasında atık tepesinin kazıldığı, atıkların içerisinde bulunduğu laboratuvar testleriyle kanıtlanan asbestli maddelerin havaya karıştığı, bölgede çalışan işçilerin ve yaşayan halkın sağlığıyla ilgili hiçbir önlem alınmadığı görülmektedir.

Kaçak atık tepesinin varlığından belediyenin haberi var mıdır?

2019’da ortaya çıkartılan asbestli tepe için aradan geçen beş yılda belediyenin ne tür çalışmaları olmuştur?

Kaçak atık dökme faaliyetiyle ilgili bahsi geçen şirketlere bir yaptırım olmuş mudur? Aktif olarak atıklarını nereye döktüklerine dair denetim yapılmakta mıdır?

Tepedeki yol çalışmasında asbeste karşı alınmış önlem var mıdır? Ölümcül etkileri olduğu bilinen asbestin halk sağlığı tehdit etmeyecek şekilde bertaraf edilmesine yönelik çalışmanız olacak mı?”

FOTOLAR

Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu meclis toplantı salonuna girdikten sonra DEM Parti Grubu üyeleri de selamlaştı.

Toplantıyı DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Sabri Uçar ve ilçe örgütü yöneticileri de takip etti. İlçe yöneticileri ve meclis üyeleri, toplantıdan sonra birlikte fotoğraf karesi de verdi.

 

İLGİLİ HABER…

DİLOVASI İKİDİR GÜLLÜK GÜLİSTANLIK

Yapın. Yapacağız. Birlikte yapacağız

https://www.gebzeemek.com/haber/sehir/yapin-yapacagiz-birlikte-yapacagiz-/861.html

 

Foto galeri

https://www.facebook.com/photo/?fbid=3391042477855493&set=pcb.3391045097855231

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 04 Mayıs 2024 05:59
BENZER HABERLER
CHP Darıca İlçe Örgütü
X