Pelitli’ye çevre yolu Hürriyet’e cem evi
04 Haziran 2024 20:34

İYİ PARTİ ÜÇ ÖNERDİ, İKİ TUTTURDU Pelitli’ye çevre yolu Hürriyet’e cem evi

Gebze Belediye Meclisi’nde İYİ Parti Grubu; Pelitli civarına öğrenci güvenliği için kaldırım ve Hürriyet Mahallesi’ne Aleviler için cem evi talep etti. Büyükgöz, Pelitli’ye çevre yolunu ve KBB tarafından yapılacak cem evini gösterdi. Şehit Aileleri Derneği’nin merkezde yer talebi, askıda!

Aktan Uslu Tüm haberleri

Gebze Belediye Meclisi’nde bu dönem üç üyeyle temsil edilen İYİ Parti, şehre dair üç önerge verdi. Birol Elüstü, Yunus Umut Aydoğdu ve Zeynep Aslan Çapçı imzasıyla verilen önergelerden hayati nitelik taşıyanında Pelitli Mahallesi’nde oturan öğrencilerin okula gidiş güzergahlarına yaya kaldırımları talep edildi. Bağlar Yolu, Tavşanlı Yolu ve mezarlık istikametinde TIR ve ağır vasıtalar başta olmak üzere araç trafiğine dikkat çekildi.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz önergenin yerinde olduğu belirtip anılan güzergahlardan TIR ve ağır vasıta araçlarının çıkarılması için “Çevre yolu” yapacaklarını kaydetti. Büyükgöz şuyulandırmanın bittiği mıntıkada çevre yolu inşasının ardından kaldırım inşaatına yöneleceklerini kaydetti.

Sivil toplum nitelikli önergede Salih Türk başkanlığındaki Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Gebze Şubesi’nin Arapçeşme Mahallesi’ndeki mevcut yerinden ilçe merkezine taşınma isteğine dair, ilçe merkezinde yer tahsisi talebinde bulunuldu.

Başkan Büyükgöz derneğin bir önceki yönetiminin talebiyle Arapçeşme’deki yeri tahsis ettiklerini, hatta mescit ve toplantı yeri için ikinci kat yapımına bile hazırlandıklarını kaydetti. Tam o zaman diliminde derneğin kongreye gittiğini ve yönetimin değiştiğini belirten Büyükgöz, “Yeni yönetimde merkezden yer istiyor ama böylesi talepleri hemen karşılamak mümkün değil. Uygun yer bulunduğunda talep yerine getirilecektir” dedi.

Bir diğer önergede ise Alevi yurttaşların yoğun yaşadığı Hürriyet Mahallesi’nde Cem evi eksikliğine dikkat çekilerek derme çatma bir yerde faaliyet gösteren cem evinin ihtiyaca yanıt vermediği, Alevi yurttaş cenazelerinin Çayırova ve Darıca’daki cem evlerinden defnedildiği kaydedildi.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz mahallenin cem evi talebini karşılamak için Gebze Belediyesi olarak Cem Vakfı’na iki parsel verdiklerini, üç parselin de KBB tarafından alınarak tahsis edildiğini belirtti. Plan tadilatında son aşamaya gelindiğini belirten Büyükgöz, mahalleye nezih bir cem evinin KBB tarafından kazandırılacağını söyledi.

Güncelleme: 04 Haziran 2024 20:36
BENZER HABERLER
X