Zam demeyin. Revize  ediyor arkadaşlar
05 Haziran 2024 05:23

ÇAYIROVA’DA KREŞ ÜCRETİNE ZENGİN TARİFESİ Zam demeyin. Revize ediyor arkadaşlar

Çayırova Belediyesi’nde kreş ücretleri 600 TL’den 5 bin TL’ye yükseldi. Çiftçi kreşten ekseri üst gelir grubunun yararlandığını “pusuya yatarak” tespit ettiğini söyleyip sonra ifadesini geri çekti. Çiftçi muhalefete, “Zam demeyin. Güncelleme deyin. Revize ediyor arkadaşlar” dedi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Çayırova Belediye Meclisi haziran ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ile muhalefetteki CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri arasında sert tartışmalarla geçti. Tartışmalara zaman zaman AKP’li meclis üyeleri de dahil oldu. Belediyede, yemek hizmetli tam gün süreli kreş ücreti 600 TL’den 5 bin TL’ye yüksedi. Çiftçi muhalefetin eleştiri üzerine kreşten ekseri üst gelir grubunun yararlandığını “pusuya yatarak” tespit ettiğini söyleyip sonra “pusuya yatarak” ifadesini geri çekti.  Çiftçi, “Zam demeyin. Güncelleme deyin. Revize ediyor arkadaşlar” dedi.

OLCAY YÜCEL RESMEN GÖREVDE

Mecliste gündem maddeleri öncesi yeni belediye başkan yardımcıları tanıtıldı. Daha önceden de refiklerimizce gündeme getirildiği üzere 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen komşu ilçemiz Tuzla’da Zabıta Müdürü olarak görev yapan Sistem Mühendisi Olcay Yücel başkan yardımcısı olarak göreve resmen başladı. Yücel; zabıta, bilgi işlem, insan kaynakları ile gençlik ve spor hizmetleri müdürlüklerinden sorumlu olacak.  

MHP KONTENJANI ERCAN

ASLAN İLE KULLANDI

Bir dönem MHP Çayırova İlçe Başkanlığı da yapan, 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı /AKP listesinden belediye meclisine seçilen Ercan Aslan ise muhtarlık ve afet işler müdürlüklerinden sorumlu olarak belediye başkan yardımcılığına atandı. Öte yandan haziran ayı meclis toplantısında Aslan ile İskender Turan, AKP Grubu içinden ayrılarak MHP’ye tahsisli yerde oturdu. Yerel seçimi AKP’nin yeniden kazanması halinde MHP’ye belediye başkan yardımcılığı da verileceği bilinen konuydu. MHP bu kontenjanı Ercan Aslan ile kullandı.

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULACAK

Gündemin ilk maddesinde norm kadroda yeni iptal ihdaslar oy birliğiyle kabul edildi. Bu dönem belediye içinde veteriner işleri müdürlüğü de kurulacak.

Gündemin iki ve üçüncü maddelerinde Başkan Çiftçi’ye PALGAZ yönetim kurullarında belediyeyi temsil yetkisi oy birliğiyle verildi. Çayırova’ya Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü kurulması için bir süre önce hizmete giren Fatma Çelik Engelliler Merkezi’nden yer tahsisi de oy birliğiyle onandı.

Gündemin dördünü maddesinde kiralık araçlarda sürenin haziran ayı sonunda dolacağı gerekçesiyle, yeni döneme ilişkin araç kiralama ihalesi görüşüldü. İYİ Parti Belediye Meclisi İlhami Bayrak oylama öncesi söz alarak, Belediye kanununda, belediye meclisinin yetkileri bölümünde belediye meclisinin bir ihaleye onay verip vermeme yetkisi yok. Tüm ihaleler ve doğrudan temini meclise getirecekseniz konuşalım. Kaldı ki bu ihale EKAP’ta” yayında dedi.

Geçen dönem Çayırovaspor’a kiralanan yer ile birlikte aralarında AKP İlçe Başkanı Erhan Sarıdede’nin de bulunduğu dönemin belediye meclis üyelerinin yargılanması mevzuunu hatırlatan Bayrak, “Okuduğunuz 67’nci maddenin konuyla uzaktan yakından ilgisi yok. O madde, bir sonraki dönemi kısıtlama getirmek için konulmuş. Cumhurbaşkanı tasarrufgenelgesi var. ‘Genelgelere uymadım’ demek için mi meclis kararı aldım demek istiyorsunuz” dedi.

Çiftçi’nin karşı yanıtı üzerine kendisinin de üye olduğu KBB Meclisi’nde kiralama konusunun önceden ihaleye girmeden komisyona havale edildiğini, kendisinin evet oyu kullanmadığını kaydeden Bayrak’a Çiftçi, “Belediye hizmetleri askıya alınsın diyorsanız” dedi. Bayrak, “Öyle bir şey demiyorum. Çok açık. Onay istenen iş, facia. Meclisten onay istediğiniz konuya EKAP’ta ihaleye çıkmışsınız” yanıtı verdi.

Bünyamin Çiftçi: Rutin…

İlhami Bayrak: Nasıl rutin

Bünyamin Çiftçi: Meclis onay vermezse hizmet verilmeyecek veya ihaleye düşmeyecek mi?

İlhami Bayrak: İstiklal Mahkemelerinde Kılıç Ali modeli bu. Sanığın idamına, ifadesinin bilahere alınmasına..

Bünyamin Çiftçi: EKAP’tan geri çekebilir miyiz ihaleyi

İlhami Bayrak:  Tüm meclis üyelerine en az kendim kadar saygım var. Kendi arkadaşlarınıza saygının gereği, çekin. Devletin kurumu, böyle işlemez. Bu onay geçerse arkadaşlarımın kişiliğine saygı duyuyorum ama suç duyurusunda bulunurum. Çayıvaspor’a sizlerin şikâyeti…

Bünyamin Çiftçi: Yok öyle bir şey.

İlhami Bayrak:  Sizlerin şikâyetine dair belge var, getiririm.

Bünyamin Çiftçi: Yok öyle bir belge, getiremezsiniz. Ne belediye başkanlığım öncesi, ne de başkanlığımda, şikâyet ve talepte bulunmadım.

İlhami Bayrak:  Belediye başkanı olana kadar doğru, diğerini düzeltiyorum.

 

Başkan Çiftçi tartışmanın devamında, Devlette devamlılık esastır. Siz eğer bu ihaleye meclis kararından sonra çıkalım derseniz; meclis kararı ihaleye çıkma tarihi veya sürecine dair değil. Bu işin yapılıp yapılmaması ile ilgili. İhale günü ihale dosyası imzalandığı tarihten önce meclis kararı alınmalı” dedi. İhaleye girecek iştirakçilerin belli olmamasından ötürü EKAP’tan çekilme yetkilerinin olduğunu kaydeden Çiftçi, vakanın Çayırovaspor vakasına benzetilmesinin garip olduğunu söyledi. 1992’den bugüne belde belediyeleri dahil tüm yönetimlerin meclis kararı olmadan işlem yaptığını kaydedip, öneri üzerine koruyu meclise getirdiklerini belirtti.

Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Sadettin Arıkboğa da yeni ihalenin daha ekonomik olacağı gerekçesiyle 36 ay süreli yapıldığını, yıllara sarih kiralamalarda meclis kararı alındığını söyledi. Çiftçi, tamamen iyi niyetli olduklarını belirtti. Bayrak konuyu bir kez daha sorumluluk anlamında, topun meclise atılması olarak yorumladı.

Önergeye dair CHP Grup Sözcüsü Turan Ağaç da söz alıp, “İlk döneminizde ilk iki yıl araç satın alıp belediyenin öz malı olduğunu söylediniz. Sonraki yıllarda niye devam etmediniz?” diye sordu. Çiftçi, kamuya araç alınınca maddi hasarlı kazalarda ve hasarlarda KASKO’dan yararlanamadıklarını gerekçe gösterdi. Kiralamanın daha hesaplı olduğunu, buna karşın araç bağışı yapacak hayırseverlere açık olduklarını söyledi.

İlgili gündem maddesi, oy çokluğuyla kabul edildi. Havuz ücreti yetişkin erkeklerde 750, yetişkin kadınlarda 500, çocuklarda 250, 16 yaş altı çocuklar ve ailenin ikinci çocuğunda 100 TL olarak karara bağlandı. Aylık kart ücreti de 100 TL’ye yükseltildi. Kimi kalemlerde zam oranı yüzde 350’ye ulaştı.

CHP Grup Sözcüsü Turan Ağaç, denizi olmayan Çayırova’da yüzde 500’ü zorlayan ciddi zamların yapıldığını kaydetti.  Çiftçi, CHP’li İzmit Belediyesi’nden yetişkinlerden 1500, çocuklardan 1300 TL alındığını kaydetti. Kadınları ve çocuklara pozitif ayrım uyguladıklarını söyledi. İlgili gündem maddesi oy çokluğuyla onandı.

Gündemin altıncı maddesinde kreş ücretleri görüşüldü. İki öğün yemeğin de verildiği tam gün süreli hizmetin 5 bin, yarım gün süreli hizmetin 500 TL olması önerildi. Kreşlerin kontenjanı kapsamında, dar gelirlilere yüzde 10 kota uygulanacağı belirtildi.

Konu gündeme geldiğinde CHP’li meclis üyesi Baran Aydın yerel seçim sürecinde Başkan Çiftçi’nin Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un programında, “Kreşlerde çocuklardan hiç para almıyoruz” dediği bölümü dinletti. Baran Aydın ile Bünyamin Çiftçi arasındaki sert tartışmada Aydın, “Doğru beyan verilmemiş” derken Çiftçi, “Siz kusur arıyorsunuz. Aradığınız bu olsun” dedi.

İYİ Partili belediye meclis üyesi İlhami Bayrak, yüzde 75 oranlı enflasyona rağmen yüzde 500’lük zammın gerekçesini sordu. Bayrak, “2019’da yüzde 54, 2024’te yüzde 36 ile seçildiniz. Halkı mı cezalandırıyorsunuz?” diye sordu.

Çiftçi, “Bir evde karı koca çalışıyor ve evlerine iyi maaş giriyor. Bu halkı cezalandırma değil. Gözlemledik, durumu iyi olan aileler gönderiyor.  Buna zam demeyin. Güncelleme deyin. Revize ediyor arkadaşlar” dedi.

Bünyamin Çiftçi tartışmanın bir yerinde bir gün sabah saatlerinde kreş civarında “Pusuya yattığını” söyleyip 1-1.5 saat gözlemde bulunduğunu kaydedince, “Pusuya yattı” ifadesinden ötürü çok sert tepki aldı.

“Bir diğeri de, Akse’de pusuya yattım. 45 dakika, bir saate yakın. Gerisini söylemeyim. Biz zengin düşmanı falan değiliz. Elhamdülillah, benim de durumum yerinde. Ama bir kurum yönetiyorsunuz. Hatanız hiç mi yok. Valla ben bile kenara çekilsem hatalarımı yazmaya başlasam hatalı çıkarım. Ama gözümüzün gördüğünü düzeltmek gibi mükellefiyetimiz var. Yola çıkış şeklimiz bu. Derseniz ki, ‘Onlardan da 100 lira, 1000 lira alın. Ama acayip bir durum, dengesizlik var. Keşke 8-10 bin lira yapsak, destekleseniz de. Durumu olan ama belediyeye getirsin ama dışarıdakilere götürsün… Maksat dışına çıkmasın diye böyle davranıyoruz… Veballik durumu varsa tartışalım ama bana göre yok… Fakiri ezmeye yönelik değil tam aksine, anne babası çalışanlara hizmetimiz.”

Çiftçi bir süre sonra, “Pusuya yattı” ifadesini geri çekti. CHP’den Yılmaz Bilmez ve Diren Eroğlu, AKP’den Seyhan Kutbay Dönmez ve Erdem Karakaş’ın da karıştığı sert diyaloglar yaşandı. Erdem Karakaş, CHP’li meclis üyelerine üslup uyarısında bulundu.

Yılmaz Bilmez, 8-9 kat zammın, AKP’nin ülkeyi kötü yönettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Diren Eroğlu, pusuya yatma gerekçesini sorguladı. Eroğlu, “Seçim dönemi kıymetli annelerimizle konuştuk ve kendilerinden en çok kreşlerle ilgili sıkıntı duyduk… Dayatılan fiyat politikası, benim gittiğim hiçbir evde hiçbir kadının ödeyeceği bir fiyat değil. (Uğultular) 600 lira, kime göre az çok para. Bu kadınlar gün içinde 50-100 lira ile pazar paralarını toplamaya çalışan kadınlar. İyi niyetli olduğunuza inandırırsanız evet oyu veririz. Çayırova’nın kadınları için iyi niyetli davranın. Kadınlar pusuya yatarak takip edeceğiniz, evin içinde görmeden…

Bünyamin Çiftçi: O nasıl bir tabir…

Diren Eroğlu: Siz söylediniz. Pusuya yattım, siz dediniz… (AKP’den uğultular) İnsanın fikri neyse zikri odur. Pusuya yatarken ki fikrinizi, zikrinizi gayet güzel anladım. Fakat yanlış bir izlemdi bu.

Bünyamin Çiftçi: İthamda bulunuyorsunuz.  Seviyeli konuşalım..

Diren Eroğlu: İthamda bulunmadım. Kelimeyi, art niyetli algıladım. Öyle bir şey yok.

Bünyamin Çiftçi: Yüzde 90’dan fazla çalışan aileler bırakıldığı söylendi deyince… O zaman şöyle izah edeyim: Arkadaşlarımızın verdiği raporu yerinde gözlemlemek adına bizzat kendi aracımla, aracımdan inmeden, bir saate yakın bekledim. Pusu kelimesini geri alıyorum. Bundan sonra siyasette, politikada yaparız. Yılmaz abi gibi de konuşuruz..

Diren Eroğlu: Sizin zihniyetinize göre durumu olmayan kadın, a sosyal olsun.. Durumu olmayan kadın da kreş hakkını kullandırmak durumunda…

Bünyamin Çiftçi: Meclis grubumuzda üç, sizde bir hanımefendi var…

Gündem maddesi, oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin yedinci maddesinde belediyenin 17 parselin satış, takas dâhil her tür değerlendirilmesi için Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’ye yetki istendi. İYİ Parti meclis üyesi İlhami Bayrak satışların stratejik plana kullanılmadığını belirtip her halükarda satışı mahkemeye götüreceklerini söyledi.

CHP’li Turan Ağaç önceki mecliste satışlara dair konuşan CHP’li meclis üyesinin ağır ithamlara maruz kaldığını belirtip özür talep etti.  Tartışma farklı bir mecraya sürüklenirken, “Ayık”, “Sizin meclis üyeleriniz okumuyor” tarzı ifadeler havada uçuştu. Son sözü AKP’li meclis üyesi Erdem Karakaş, CHP Grubu’na “Doğru muhalefet”e davet etti.

İlgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Dört gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi.

Çayırova Belediyesi Meclisi’nde temmuz ayı olağan toplantısı 02 Temmuz Salı günü 14.00’te gerçekleşecek.

*YENİ BAŞKAN YARDIMCISI OLCAY YÜCEL KİMDİR?

1976 yılı Eskişehir doğumlu olan Yücel, ilköğretimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra 1994’te Kuleli Askeri Lisesi ve 1998’de Kara harp Okulu’ndan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademe ve görevlerinde görev yapan Yücel, 2006 yılında Pendik Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nde Sistem Mühendisi kadrosunda göreve başladı. Pendik Belediyesi çatısı altında sırasıyla Zabıta Müdürü, Bilgi İşlem Müdürü ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü olarak görev yaptı.

2014-2019 yılları arasında Tuzla Belediyesi’nde Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yapan Olcay Yücel, 22 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Zabıta Müdürü olarak görevini sürdürdü. Yücel belediyecilikte başkan yardımcısı olarak ilk deneyimini, Çayırova’da yaşayacak.

Yücel, evli ve üç çocuk babası.

 

İLGİLİ HABER

Sağ’ın gündemi emek. Sol’un gündemi indirim

https://www.gebzeemek.com/haber/sehir/sagin-gundemi-emek-solun-gundemi-indirim/1080.html

Güncelleme: 05 Haziran 2024 07:24
BENZER HABERLER
X