CHP’nin değişim ruhunu geleceğe taşıyacağız
09 Haziran 2024 17:57

İKİNCİ BAŞKANLIĞI KADINLAR İÇİN CHP’nin değişim ruhunu geleceğe taşıyacağız

2011 yılında üye olduğu CHP Çayırova İlçe Örgütü’nde ilk başkanlığını gençlik kollarında yapan parti eğitmenlerinden Şengül Honca Çiftçi, 13 yıl aradan sonra ikinci başkanlığına kadın kolları için seçildi. Çiftçi, “Partimizin değişim ve yenilik ruhunu, hep birlikte geleceğe taşıyacağız” dedi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Çayırova İlçe Örgütü’nün Kocaeli’ne damgasını vurduğu yıllarda gençlik kolları başkanı olarak bir dönem görev yapan ve CHP Kocaeli’nin ilk kadın gençlik kolları başkanı unvanını edinen Şengül Honca Çiftçi, 13 yıl aradan sonra aynı örgüttü ikinci başkanlığını kadınlar için yapacak. Çiftçi, Fadime İlhan’ın yeniden aday olmadığı ve seçime tek adayla giden kongrede görevi üstlenirken, “Amacımız kadınların sesini daha gür duyurmak, onların toplumda hak ettikleri yerlerini almalarını sağlamak ve partimizin gücünü daha da pekiştirmektir. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak projelerle, hep birlikte daha güzel yarınlar inşa edeceğiz. Partimizin değişim ve yenilik ruhunu, hep birlikte geleceğe taşıyacağız” dedi.

CHP Çayırova Kadın Kolları’nda Şengül Honca Çiftçi başkanlığındaki yeni yönetim Ceylan Kaygusuz, Dürdane Kaşdan, Gamze Aslan, Gamze Uluç, Gönül Gürgen, Nuran Bilmez, Saime Demir, Serpil Yiğitdoğan, Türkan Gün, Zehra Vurucu’dan oluştu.

Kongrede divan CHP Parti Meclis Üyesi Merve Uğraş başkanlığında; CHP Çayırova İlçe Örgütü yönetiminden Avukat Elif Sınırtaş ve kadın kolları eski başkanı Türkan Kılıç’tan oluştu. Merve Uğraş, Çayırova Belediye Kültür Salonu’ndaki kongrenin ön sıralarında erkekleri görünce, “Bugün kadınların günü” diyerek yer değiştirtti. Uğraş kadınların siyasette daha etkin şekilde yola devam etmesi için herhangi bir alanda başarısının erkekle eşdeğer olması halinde, görev için kadının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.  

Kongreye CHP Çayırova İlçe Başkanı Binali Eniş ve eşi Müjgan Eniş, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Can Atasoy ile her kademeden yöneticiler ve üyeler ile belediye meclis üyeleri de katıldı. Şengül Honca Çiftçi, kadın kolları başkanlığı görevini devraldığı Fadime İlhan’a bir buket çiçekle teşekkür etti. CHP Çayırova İlçe Başkanı Binali Eniş de İlhan’a bir onurluk takdim etti Çiftçi kongrede yaptığı konuşmada ayrıca şu görüşlere yer verdi:

 “Partimizin tarihi, değerleri ve kültürü ile yoğrulmuş bir birey olarak, CHP Kocaeli parti eğitmeni olarak görev yaparken bu değerleri genç nesillere aktarma misyonunu üstlendim. Şimdi ise, bu misyonu daha ileri taşımak ve kadınlarımızın gücünü partimizin geleceğine yansıtmak amacıyla aday oldum.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, kadınların toplumda ve siyasette eşit ve etkin bir şekilde yer alması vardır. Bu bağlamda, tarihte sosyal demokrasi ve insan hakları için mücadele eden güçlü kadın figürler bizlere ilham kaynağı olmuştur. Türkiye’de eğitim ve sağlık alanında önemli çalışmalara imza atan Türkan Saylan ve Bahriye Üçok, cesaretleri ve kararlılıkları ile bizlere ışık tutmaktadır. Ayrıca, dünya genelinde sosyal demokrasi mücadelesinde öne çıkan Rosa Luxemburg ve Eleanor Roosevelt gibi kadınları da anmak gerekir. Onların azmi ve mücadelesi, bizlere yol göstermeye devam etmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri, partimizin yol haritasını belirlerken her zaman rehberimiz olmuştur. O’nun ilke ve devrimleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde yatan değerlerin ta kendisidir. Atatürk ilke ve devrimleriyle şekillenen bir Türkiye’nin hayalinin kurarken, kadınların toplumdaki hak ettikleri yeri almaları, eğitim ve siyasette etkin roller üstlenmeleri hedefi de bizim için vazgeçilmezdir.

Atatürk’ün başlattığı inkılaplar, Türkiye’yi çağdaş ve ileri bir toplum haline getirme yolundaki en büyük adımlardan biridir. Bu inkılaplar kadınların toplumsal hayatta daha aktif bir rol oynaması için de önemli zemin oluşturmuştur. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan gibi öncü kadınlarımızda toplumun dönüşümünde ve kadın haklarının ilerlemesinde önemli rol oynamışlardır. Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde öncü olan Leyla Atakan, Türkiye’de kadın haklarının ilerlemesi için büyük çaba sarf etmiş ve kadınların toplumdaki yerini güçlendirmiştir.

Ayrıca İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de mücadeleci kadınlarımızdan biri olarak, İzmit’te kadınların yaşam kalitesini artırmak için büyük çaba sarf etmektedir. Fatma Kaplan Hürriyet’in kararlılığı ve azmi, kadınların siyasetteki gücünü temsil etmektedir. Onun gibi mücadeleci kadınlar, toplumda kadınların daha fazla temsil edilmesi ve haklarının savulması için önemli bir örnektir.

Ailem, bu yolda attığım her adımda yanımda olarak bana güç verdi. Onların desteğini her an yanımda hissetmek, bu görevi üstlenme kararlılığımı daha da pekiştirdi. Ayrıca, yaşamımın çeşitli dönemlerinde edindiğim deneyimler sayesinde insanlara umut ve neşe aşılamanın, onları motive etmenin ne denli önemli olduğunu öğrendim. Bu deneyimimi, kadın kolları başkanlığım döneminde de kullanarak, partimizin gücüne güç katmak için çabalayacağım.

 

YÖNETİM KURULU ASİL

Şengül Honca Çiftçi (Başkan) Ceylan Kaygusuz, Dürdane Kaşdan, Gamze Aslan, Gamze Uluç, Gönül Gürgen, Nuran Bilmez, Saime Demir, Serpil Yiğitdoğan, Türkan Gün, Zehra Vurucu

YÖNETİM KURULU YEDEK

Hatun Türk, Melek Gün, Songül Davulcu, Fazilet Subaşı, Melek Yıldız, Melek Kanatoğlu, Melek Talipoğlu, Gülsüm Kaya, Gökçen Akbulut Yalçınkaya, Nadire Doğan

İL KONGRESİ DELEGELERİ

Derya Ünal, Diren Eroğlu, Elif Sınırtaş, Fadime İlhan, Güldane Koç, Makbule Ayşe Sevim, Melek Canıbeyaz Ayas, Melek Gün, Müjdan Karabük, Nadire Doğan, Nedafet Eren, Nuran Bilmez, Özlem Güler, Rahime Bilgin, Saime Yıldırım Kabakçı, Sema Nihal Ağyar, Sinem Koç Eren, Sona İlhan, Şengül Honça Çiftçi, Türkan Kılıç, Zehra Vurucu

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 09 Haziran 2024 18:00
BENZER HABERLER
X