Yeni eğitim müfredatında nicelik değil nitelik ölçülmeli
06 Haziran 2024 07:38

EVRİM TEORİSİ KURBAN EDİLDİ. Yeni eğitim müfredatında nicelik değil nitelik ölçülmeli

Gebze Belediye Meclisi’nde CHP’yi eğitim komisyonunda da temsil eden Gülcan Aksu, “Evrim teorisi kurban edildi” başlığıyla, yeni eğitim müfredatını değerlendirdi. Aksu, niceliğin değil niteliğin ölçülmesini savundu

Aktan Uslu Tüm haberleri

2002’den bu yana yapboza dönüşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tensipleri” ile Bakan öğüten bir kurum haline gelen Milli Eğitim Bakanlığı’nın sermayenin çıkarları doğrultusunda emeğin ölümüne sömürüldüğü MESEM,; 15 Temmuz gerçeğine rağmen tarikatlara yol açılan ÇEDES gibi projelerinin yanı sıra, yeni eğitim öğretim dönemi müfredatı da tartışılıyor…

Gebze Belediye Meclisi’nde CHP’yi eğitim komisyonunda da temsil eden Gülcan Aksu, “Evrim teorisi kurban edildi” başlığıyla, yeni eğitim müfredatını değerlendirdi. Aksu, niceliğin değil niteliğin ölçülmesini savundu. Aksu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Yeni müfredatta; Atatürk'e Cumhuriyetin temel niteliklerine yapılan vurgu azalmıştır. Oysa Milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirici ulusal öğeler, İstiklal Marşı ve milli bayrağımız, ulusal gün ve bayramlarımızdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa, Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli kahramanlarımız tarihsel perspektif içinde ele alınıp ayrıntılarıyla anlatılmalıdır. Bu suretle Andımız uygulanmaya konmalıdır. Tören ve kutlamalar daha özenli ve katılım sağlanarak yapılmalıdır.

Müfredat, sınav ve not sistemi üzerine kurulmamalıdır. Çünkü sınav ve not sistemi geliştiren değil, eleyen ve seçen bir sistemin ürünüdür.  Ölçme ve değerlendirme, öğretmen - öğrenci - veli üçgeninde kurulmalı ve nicelik değil, nitelik ölçülmelidir. Ölçmenin amacı elemek değil, niteliğin yer ve düzeyini belirlemek olmalıdır.

Çağdaş, bilimsel, laik eğitim pekiştirilmelidir.

Öğrenciler test nesli olmaktan kurtulmalıdır. Gençlerin sürekli oturup test çözmesi engellenerek obezite tehlikesinin önüne geçilmelidir.

İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış, Mustafa, Kemal’i her, açıdan doğru anlamış, benimsemiş ve uygulamış, içte ve dışta barışı yaşayan uygar bir toplum olma umudumuzu hiç kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz.”

Güncelleme: 06 Haziran 2024 07:40
BENZER HABERLER
X