BAL’ın ve amatörün sesi TFF’de duyulmalı
09 Haziran 2024 09:05

MURAT AYDIN’DAN TFF’YE ADAYLIK SİNYALİ BAL’ın ve amatörün sesi TFF’de duyulmalı

KASKF Başkanı Murat Aydın, TFF’nin 18 Temmuz’daki kongresinde yönetim kuruluna adaylığının sinyalini Gebzespor kongresinde verdi. BAL statüsünden ötürü isim vermeden TASKF Başkanı Ali Düşmez’e çatan Aydın; amatörün sesinin TFF’de duyulması gerektiğini söyledi

Aktan Uslu Tüm haberleri

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun geçen seneki kongresinde genel başkanlığına aday adayı olan ancak adaylık için gerekli imzaya erişemeyince geri adım atan Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu - KASKF Başkanı Murat Aydın, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 18 Temmuz’daki kongresinde yönetim kuruluna adaylığın sinyalini Gebzespor’un olağan kongresinde verdi. Aydın, isim vermeden TFF’nin icra kurulunda da amatörleri temsilen yer alan TASKF Başkanı Ali Düşmez’i eleştirdiği konuşmasında başta garabet statüsünden ötürü her tür eziyeti çeken BAL kulüpleri olmak üzere amatörün sesinin TFF’de duyulması gerektiğini kaydetti.

Gebzespor kongresinde Divan Başkanı Ufuk Ekinci tarafından söz verilen Murat Aydın sözlerine Gebzeli olduğunu ve Gebze’de oturduğunu hatırlatarak başladı. Aydın, “Kentin en çok eleştirilen adamıyım. Sonrasında, Kocaelispor başkanı geliyor. Herkes beni eleştiriyor. Bilen de, bilmeyen de eleştiriyor. Özellikle futboldaki eleştiri işin hep yönetimsel şekliyle ilişkili. Sistemi eleştiriyoruz. Bu sistemin içindeki uygulamaları eleştiriyoruz ama şunu hiç söylemiyoruz: Neden bu sistemin içinde değiliz, olmuyoruz” dedi. Aydın şöyle devam etti:

“Her platformda, ‘Gebze il olsun’ diyoruz. Ama bugün Gebze’nin markası Gebzespor’a sahip çıkan, bu kadar insan bir aradayız. Burası ailemiz dedim ya. Biz aslında eleştiriyi seven insanlar değiliz. Kişiler hiç eleştirilmesin. Hep insanların duymak istediklerini söyleyelim. Hatayı eksiği kimseye söylemeyelim. Bugün üniversite sınavı var. Trafik akmıyor. İnsanlar yürüyemiyor, bunları eleştirmeyelim.

Ben ne kadar çok eleştiriliyorsam, o eleştirilerin içinden aldıklarım mutlaka oluyor.

Biz en çok sistemi eleştiriyoruz. Bugün Gebzespor Kulübü’nün, herkesin söylediği gibi, mevcut olduğu yerde olmaması gerektiğini söylüyoruz. Gebze’ni Türkiye ekonomisine kattıkları, kentinin büyüklüğüyle ve nüfusuyla, Gebzespor’un yeri en kötü 1’nci Lig diyoruz. Ama önümüzde bir Bölgesel Amatör Lig sıkıntısı var. BAL statüsünü sezon öncesinde kimse konuşmuyor, sezon bitiminde statüyü konuşuyoruz. Statü yanlış diyoruz. Konuşuyoruz, yazıyoruz, arıyoruz, ediyoruz.”

Statünün asıl konuşulması gereken yerlerin farklı yerler olması gerektiğini belirten Aydın, “18 Temmuz’da Türkiye Futbol Federasyonu’nun seçimi var. TFF seçiminde yıllardır amatörü yöneten, yön veren insanlar hala aynı yerdeler. Bir, üç değil 15 yıldır aynı yerdeler. Bu statü ve uygulamanın yanlış olduğunu toplantılarda, resmi yazışmalarda defalarca gösterdik. Ama bunu kabul etmeyen bir kişi (Ali Düşmez) var.

Kocaeli büyük kent diyoruz. Avrupa’yı Anadolu’ya bağlayan önemli nokta diyoruz. Spor açısından, İstanbul’dan sonra en önemli kenti diyoruz. Nüfus oranına bakıldığında, tesisleşme ve yapılaşma ile çok önde olduğumuzu söylüyoruz. Ama bugün her şey İstanbul’dan çıkıyor. Sportif alanda Türkiye, İstanbul’dan yönetiliyor.

18 Temmuz’a kadar BAL’ın ne olduğunu kimse bilmeyecek. 18 Temmuz’dan sonra da BAL’ın hangi statü ve yapıda uygulanacağını kimse bilmeyecek çünkü federasyon yönetiminde kimlerin olacağı belli değil. Bütün amatörün sesi olacak, bütün herkesin adına konuşacak, tüm ilçeleriyle birlikte Kocaeli kentinin sahip çıkacağı birileri de oralarda, yönetimlerde olmalı. Amatörün, Bölgesel Amatör Lig’in sesi olup bazı sistemlerin değiştirilmesi için mücadele etmeli. 

 Yeni sezon başlarken aynı kaosla başlayacağız. Acaba ne olacak. Ben size söyleyeyim ne olacağını. Kocaeli olarak, beş takımla oynayacağız. Yine üç tanesi direk düşecek. Bu ligin adı 4, 5’nci Lig olsun. Hiç önemli değil. İsmi değil uygulanış şekli çok önemli. Ama uygulanışta hiç değişiklik olmayacak. BAL’da 160 kulüp ve 81 ilin federasyonları buna isyan etmedikçe yine bir şey değişmeyecek. Onun için size ihtiyaç var. Bu işin içindeki bilgi birikiminize, itiraz ve mücadelenize ihtiyaç var. Sizin mücadeleniz, bizim mücadelemizle birleştiği taktirde bazı şeylerin değişeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Murat Aydın, aleni olarak dile getirmese de TFF’nin 18 Temmuz’daki seçiminde yönetim kuruluna aday olacağının sinyalini, aleni verdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Gebzespor’da sezonun maliyeti 28 milyon TL

https://l24.im/fu2K

 

 57 KİŞİLİK YÖNETİME MAKUL GEREKÇE

Avcı: Birlikten kuvvet doğar

https://l24.im/3f58

 

KASKF KULÜPLERİ HAFTAYA TOPLAYACAK

Tüm spor kulüpleri

dernek statüsünden çıkıyor

https://l24.im/JaBEh2

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 09 Haziran 2024 09:23
BENZER HABERLER
X