Spor kulüpleri  dernek statüsünden çıkıyor
09 Haziran 2024 09:14

KASKF KULÜPLERİ HAFTAYA TOPLAYACAK Spor kulüpleri dernek statüsünden çıkıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022’deki 7405 sayılı kanuna atıfla spor kulüplerini dernek statüsünden çıkartan uygulaması, 31 Ekim’den itibaren başlıyor. Yasal zorluğa dair Kocaeli’de önümüzdeki hafta büyük bir toplantı yapılacak

Aktan Uslu Tüm haberleri

Ülkemizdeki spor kulüplerinde başkan ve yönetim kurullarının kulüplerine borç batağına sürüklemelerinin önüne, önemli bir yasa tasarısı ile geçilmeye çalışılıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022’deki 7405 sayılı kanuna atıfla tüm spor kulüplerini dernek statüsünden çıkartan, bir yıllık başvuru sürecinde hiçbir kulüp başvuruda bulunmayınca bir yıl ertelemeyle uygulaması 31 Ekim 2024’e çekilen yasal zorluğa dair Kocaeli’de önümüzdeki hafta büyük bir toplantı yapılacak. Konu, Gebzespor’un dünkü kongresinde, altıncı gündem maddesi olarak açığa çıktı.

Kongrenin divan başkanı Ufuk Ekinci, altıncı gündem maddesini “Tüzük değişikliği” diyerek, detayına girmeden direk onaya sundu. Kültür merkezindeki kongrede, Eskiçarşı taraftar grubunun oturduğu bölümden tepki ve müdahale, “Siz içeriğini açıklamadan direk ‘kabul edenler, etmeyenler’ diye soruyorsunuz. Afedersiniz ama, köy derneklerinin kongresinde yapılmıyor” böyle diye geldi.

İlgili gündem maddesine dair KASKF Başkanı Murat Aydın söz aldı. Aydın, “Bakanlık, 2022’de 7405 sayılı kanunla amatör profesyonel fark etmeksizin tüm spor kulüplerini derneklerden çıkartıp bakanlık bünyesine aldı,. Bu kanun çerçevesinde bir yıl süre tanıdı, o bir yıl doldu. Müracaat olmayınca 2024 yılı ekim ayı sonuna kadar uzattı” dedi.

Resul Tat’a, “Bakanlığın tüzüğü mü uygulanacak yoksa farklı maddeler ile farklı uygulamalar mı olacak” diye sorup, “Özel madde yok, sadece format uygulanacak” yanıtını alan Aydın, “Tüm spor kulüplerin uygulama zorluluğu, genel kurullarında kararını alma gerekliği var. Önümüzdeki hafta konuya dair Kocaeli’de büyük bir toplantı olacak” diye konuştu.

Taraftar, “Ekime kadar süre varsa neden şimdi” diye sorunca söze Resul Tat girip şunları kaydetti: “Bu yasal bir zorluluk ve seçilecek yönetimle istişare halinde olacağız. Bu statüyü kulübe kazandırmak gerekiyor. Mevcut yönetimde inceleyecektir. İtiraz edenin haklı gerekçeleri olabilir ama artık dernek statüsünde spor kulübü kalmayacak. Tasarı, bundan sonra gelecek kulüp yöneticilerinin kulübü borç altına sokmaları durumunda, yönetimden ayrıldıklarında, şahsi sorumluluğu geliyor. Bunun için tüzük değişikliği yapmak gerekiyor. Bundan sonra gelecek arkadaşlar, dönemlerindeki borçlanmanın şahsi sorumluluğunu üstlenmiş olacaklar. Gebzespor’u borç yükü altına sokmamış olacaklar. Geçmişte kulüpte yöneticilik yapan birçok arkadaşımızın süreç içinde birçok sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Keşke o dönemde o borçlar yapılmasaydı ama bundan sonra geleceklerin böyle bir sorumluluğu olacak.”

Kanunu okuduğundan ötürü bilgi sahibi olduğunu belirten Aydın, KASKF olarak talep edilmesi halinde tüzük değişikliğine dair her tür desteği verebileceklerini söyledi.

KASKF Başkanı Murat Aydın kulüplerin olağan bir kongreden sonra ilk altı ay içinde olağanüstü dahi olsa seçimli kongreye gidemediğini ancak tek gündem maddeli, tüzük değişikliği kurultayına gidebileceğini dile getirdi.

Bunun üzerine divan başkanı Ufuk Ekinci ilgili gündem maddesinin ertelenmesini onaya sundu. İlgili gündem maddesi oy birliğiyle gündemden kaldırıldı. Gebzespor’da mevcut yönetimin yasal zorunluluğa dair önümüzdeki aylarda tüzük kurultayına gideceği öngörülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Gebzespor’da sezonun maliyeti 28 milyon TL

https://l24.im/fu2K

 

MURAT AYDIN’DAN TFF’YE ADAYLIK SİNYALİ

BAL’ın ve amatörün

Sesi TFF’de duyulmalı

https://l24.im/gnEB

 

57 KİŞİLİK YÖNETİME MAKUL GEREKÇE

Avcı: Birlikten kuvvet doğar

https://l24.im/3f58

 

 

Güncelleme: 09 Haziran 2024 09:22
BENZER HABERLER
X