Tavşanlı’dan herkes giderse ne olacak
13 Haziran 2024 07:07

ÇİFTLİKLERİNE, TIR PARKI İÇİN TALİP VAR Tavşanlı’dan herkes giderse ne olacak

Tavşanlı’da Ziraat Bankası’nın kredi desteğiyle yer edinip çiftliğe çeviren Gülfidan – Talha Uğurluel çiftinin şimdilerde çok kıymetlenen yerine TIR Parkı’na çevirmek için talipliler var. Gülfidan Uğurluel meselenin milli yönüne de atıfta bulunup, “Herkes giderse ne olacak?” diyor

Aktan Uslu Tüm haberleri

Haber dizisi: Tavşanlı – Kirazpınar /11 

 

Tavşanlı’da, Kroman Çelik firması tarafından kurulmak istenen cüruf tesisinin ÇED toplantısının gerçekleştiği gün köyün 20 yıllık sakinlerinden Gülfidan Uğurluel şunları kaydetmişti:  “Bu köyün 20 yıllık sakiniyim. 10 yıldır aktif çiftçiyim. Şehirden buraya göçtüm. Ve ben temiz çiftçilik yapayım. Çoluk çocuğum temiz yumurta yiyebilsin diye geldim. Tarihçiyim. Arsa alma ve çiftçilik yapma amacım yüzde 100 tarım arazisi satın aldım. Hiçbir şekilde başka bir şey olmasın. Ormanlık alanda yapı izni almışlar. Ben bilemem onları. Tarihte Osmanlı’nın ve İstanbul’un meyve bahçesi burasıydı. Adım adım yutuyor ve yok ediyorsunuz. Kiraz, kayısı şeftalilerimiz yani Türkiye genelinde çokça yoğun yetişen bölge olmasına rağmen.. bilmemne ayağına sürekli bir şeyler yapıyorlar. Sonra içine fabrikaya çevirip kitabına uydurup ben o mevzuatı bilemiyorum. Çocukluğumda köylüydüm yine köylü olmaya devam etmek istiyorum ama 400 metre uzağımda, tepeme toz yağdıracak bir şeyi istemiyorum.”

Bu sözleri sarf eden Gülfidan Uğurluel, Gebzeliler’in, özellikle tarih meraklısı edebiyatseverlerin yakından tanıyıp bildiği Talha Uğurluel’in eşi. Talha Uğurluel, Gebze Bölgesi’ndeki belediyelerde konusuna dair çok sayıda konferansa da katılarak konuştu.

Uğurluel çiftinin Tavşanlı’da iki ikametgâhları var. Biri Akşemsettin Villaları.. Bu arada villanın birbirinden ilginç sakinleri de var ve var idi. Tavşanlı’da cüruf tesisi kurmak isteyen Kroman Çelik, Yücel Şirketler Grubu çatısında. Grubun kurucularından merhum Mustafa Gökşen Yücel ölüm yıldönümlerinde, Akşemsettin Villaları Doğan Camii’nde de, anılmıştı.

31 Mart yerel seçiminin kaybedenleri arasında yer alıp seçim sonrası en çok konuşulan eski belediye başkanlarından; İstanbul Sancaktepe Belediyesi 2019-2024 dönemi belediye başkanı Şeyma Döğücü

Pendik Belediyesi 2014-2019 dönemi Başkan Yardımcısı, İstanbul Sanayi Odası eski meclis üyesi, Kastamonu Entegre’nin kurucularından Cevat Yaman da sitenin sakinleri arasında.

Uğurluel çiftinin Tavşanlı’daki ikinci ikametgâhları, bir çiftlik evi. Burayı Talha Uğurluel, 20 yıl kadar önce Tavşanlı’nın yerel bir eşrafından, Ziraat Bankası’nın bankanın kuruluş misyonu ile örtüşen kredi kolaylığı ile edinmiş. Burada yurtdışından getirilen çeşitli hayvanlar da yaşamlarını sürdürüyor. Çiftliği edindikten sonra, bir çit çalışmasından ötürü üstelik hiç ummadıkları bir kişinin şikâyeti üzerine Gebze Belediyesi’nce tahkikata alınmışlar. Dönemin Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran, bir yanlış anlama olduğu gerekçesiyle çifti geri göndermiş.

Gülfidan Uğurluel yaşadıklarından ve etraflarındaki gelişmelerden hayli rahatsız olduklarını belirtip, “Yerimiz şimdilerde çok kıymetlendi. Burayı bizden satın alıp, TIR Parkı’na çevirmek isteyenler var. Şayet satıp gidersek onlar burayı tarümar edip beton zeminde, TIR Parkı inşa edecek. Biz de o satıştan edineceğimiz gelirle yurt dışında örneğin Maldivler veya başka bir adada sefamızı süreriz. Ama herkes, bir gün bir gerekçeyle veya kızgınlık ile çekip giderse ne olacak?” dedi.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın gerek Kocaeli Büyükşehir gerekse Gebze Belediyeleri tarafından yeterince tanıtımının yapılmadığını kaydeden Uğurluel, “Sadece Ballıkayalar da değil. Anibal’ın mezarı, Eskihisar Kalesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Hünkâr Çayırı ve Fatih’in Otağı, Çoban Mustafapaşa Camii gibi sayıca az veya çok ama nitelikli yerler, iyi bir tanıtımla gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı olabilecek değerler. Gebze’de Ballıkayalar’ı ülke genelinde sadece dağcılar ve bir kısım doğaseverler biliyor. Gebze Belediyesi’nin bir dizi aktivitesinden ötürü Hünkâr Çayırı, iyi kötü biliniyor. Ama ötesi yok” diye konuştu.

Tavşanlı’da gerek sanayileşme gerekse Kroman Çelik’in diğer taş ocağından ötürü başta kiraz olmak üzere meyve yetiştiriciliğinin de dip yaptığını, eskisi kadar kırmızı ve lezzetli kirazın yetişmediğini kaydeden Uğurluel, toplantıdaki tepkisinin Tavşanlı sakini olmaktan ibaret olmadığını kaydetti. Ballıkayalar’ın milli bir duruşla korunması gereken bir değer olduğunu savunan Uğurluel, “Dünyanın en özel endemik çiçekleri burada yetişiyor. Bu sebeple tarih boyunca burada arıcılık en gözde uğraşlardan biri olmuştur. Ulaşılması zor sarp kayaların oyuklarına arılar tarih boyunca kovanlarını kurmuş, ballarını üretmişler. Kahramanmaraş’ın bazı yerlerinde de var. Bu balı toplamak bile, dağcılık sporu ister. Bu sebeple halk arasında her bir kuytusundan bal akan kayalardan ötürü bölgeye Ballıkayalar adı verilmiştir” dedi.

“Ancak bu cennet beldenin etrafının sanayi bölgesi ilan edilmesiyle birlikte vadinin içinde onlarca kaçak yapı her bir köşeyi sarmış durumdadır. İçinden nehirler akan bu cennet vadinin içi şimdilerde TIR ve kamyonlardan geçilmiyor. Maalesef tüm bu sanayi ve kaçak yapılardan daha kötüsü var” deyip Kroman Çelik’in kurmak istediği tesisi örnek gösteren Uğurluel, tesisin kurulmaması için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini kaydetti.

**

YETKİLİLELERE BU KISA FİLMLE SESLENDİLER

Gülfidan Uğurluel ve bir grup arkadaşı yetkililere seslerini duyurmak taleplerini aktarmak için drone çekimli kısa bir video filmi de hazırlayıp göndermiş. O çekimde şu ifadeler yer alıyor:

İstanbul’un yanı başında, Kocaeli ili sınırları içindeki Gebze’nin Tavşanlı Köyü’ne bağlı saklı bir cennet vadisi var. Adı Ballıkayalar.

Göz alıcı dik yamaçlar arasında gizli ve yemyeşil bir vadi.

Vadi içinde basamaklar halinde ve iç içe geçmiş birçok şelale ve tabi göl görenlerin aklını başından alıyor.

Dünyanın en özel endemik çiçekleri burada yetişiyor. Bu sebeple tarih boyunca burada arıcılık en gözde uğraşlardan biri olmuştur.

Ulaşılması zor sarp kayaların oyuklarına arılar tarih boyunca kovanlarını kurmuş, ballarını üretmişler.

Bu sebeple halk arasında her bir kuytusundan bal akan kayalar bölgeye Ballıkayalar adını vermiştir.

Sadece özel bitkileri ile değil bağrında yuva kurmuş canlılarıyla da burası dünyaca meşhur türlere de yuva olmaktadır.

1995 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilen bu cennet beldede dünyada çok az yerde görülen yarasa türleri de barınmaktadır.

Ancak bu cennet beldenin etrafının sanayi bölgesi ilan edilmesiyle birlikte vadinin içinde onlarca kaçak yapı her bir köşeyi sarmış durumdadır. İçinden nehirler akan bu cennet vadinin içi şimdilerde TIR ve kamyonlardan geçilmiyor. Maalesef tüm bu sanayi ve kaçak yapılardan daha kötüsü var.

Kroman Çelik.

Bu bölgedeki sanayi ve fabrikaların kirliliği sadece Ballıkayalar Tabiat Parkı’nı değil hemen yanı başındaki yaşam alanlarını da tehdit etmekte ve insan hayatını tehlikeye atmaktadır.

Buradaki sanayi Akşemsettin Villaları’na 400 metre, Kirazpınar TOKİ yerleşkesine 800 metre ve Ballıkayalar Tabiat Parkı’na iki kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki sanayinin her geçen artışı, yeni fabrikaların yükselişi hem insan, hem hayvan hem de çevre ve doğal hayat için tehlike ve yüksek riskler oluşturuyor.

Bu bölgenin yaşayan sakinleri olarak siz değerli yetkililerimizden ricamız buradaki sanayinin sadece insan hayatını değil çevre ve doğal yaşam alanını günden güne yok eden, bu cennet alanlarımızdan sanayinin arındırılmasıdır. Çevreye verilen bu zararın onarılarak eski günlerine geri gönderilmesidir. Bu konuda bizlere yardımcı olmanızı rica ediyoruz. Bizleri anlayıp dinlediğiniz için teşekkür ederiz.”

**

Öte yandan Kaan Şekercioğlu, TRT Belgesel’de “Yok olmadan keşfet” adlı programının bir bölümünü Ballıkayalar’a ayırdı. Gebzeli doğa fotoğrafçısı Ümit Malkoçoğlu ile bölgede gezdi. TRT Belgesel’de bir süre önce yayınlanan programın cıngıl linki:

https://www.instagram.com/trtbelgesel/reel/C2pKbGquFo9/

 

 

İLGİLİ HABERLER

Sanayi gelecekse TOKİ niye konut yaptı

Tesise üretime değil yerine karşıyım

https://tls.tc/tzrOL

 

 

Kroman’dan detaylı rapor istediler

Gebze Belediyesi, “Hayır” tavrında gerekçeli karar açıklayacak

https://l24.im/nV7hpUP

Tavşanlı ve Ballıkayalar gitti gidiyor

https://l24.im/c6fo

Ataşehir miyiz Atıkşehir mi? Cüruf tesisi mi Tavşanlılı mı?

https://l24.im/eVk

TÜBİTAK cürufa “Tehlikeli atık” demiş

https://l24.im/sTcHy

Kartepe’den Gebze’ye her tesis yaşamı öldürüyor

https://l24.im/N8Eu2VX

O su doğaya, o toz akciğere sızar

https://l24.im/JQ5cCxg

 Kroman’ın müteahhidi: AKP’li!

https://l24.im/fTmD

Gebze’nin kaderiyle de oynamış

https://tls.tc/Vboff

Kanserden ölüyoruz. Bu tesisi istemiyoruz

https://tls.tc/ILVTC

Maksat kömürcüler kazansın

https://www.gebzeemek.com/haber/sehir/maksat-komurculer-kazansin/983.html

İLGİLİ YORUM

Gebze’de KBB, AKP, MHP halkı gömdü. Halk da onları…

https://tls.tc/lEI7A

Foto galeri

https://tls.tc/2SVYd

Habere ait diğer görseller

Güncelleme: 13 Haziran 2024 07:10
BENZER HABERLER
X